RTU vieslekciju lasīs Tokijas Universitātes profesors

14. jūnijs, 2017

27. jūnijā plkst. 10.30 RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātē, Āzenes ielā 12, 115. auditorijā notiks Tokijas Universitātes Industriālās zinātnes institūta Fotonikas un elektronikas konverģences centra direktora un profesora Jašuhiko Arakava (Yasuhiko Arakawa) vieslekcija «Kvantu punktu nanotehnoloģijas progresīvajā fotonikā».

Vieslekcijā Jašuhiko Arakava stāstīs par jaunākajiem sasniegumiem kvantu punktu zinātnē un tehnoloģijās, kā arī par praktisku kvantu punktu lāzeru pielietojumu. Klausītāji gūs pārskatu par nākotnes fotonikas iekārtām, kas balstītas uz kvantu punktiem.

Kvantu punktu fotonika zinātniekus interesē kā viena no veiksmīgākajām nanotehnoloģijām. Kopš 1982. gada, kad J. Arakava ieviesa kvantu punktu jēdzienu, kvantu punkti pastiprināti tiek pētīti gan fundamentālajā cietvielu fizikā, gan modernu iekārtu pielietošanā. Pilnībā diskretizējot elektronu enerģijas līmeni kvantu punktos, var apzināt augstas veiktspējas kvantu lāzerus un kvantu informācijas iekārtas kā atsevišķu fotonu avotus. Kvantu punktus var piemērot arī saules elementiem ar prognozējamo konversijas efektivitāti 80 % nākotnes ilgtspējīgas atjaunojamās enerģijas sistēmai.

J. Arakava 1980. gadā Tokijas Universitātē ieguva doktora grādu elektronikā un elektromehānikā un sāka darbu universitātē kā docents, vēlāk, 1993. gadā, kļūstot par profesoru.

Šobrīd viņš ir Tokijas Universitātes Nano kvantu informācijas elektronikas institūta direktors un Tokijas Universitātes Industriālās zinātnes institūta Fotonikas un elektronikas konverģences centra direktors un profesors. J. Arakava ir ASV Nacionālās inženierzinātņu akadēmijas (NAE) ārzemju biedrs.

Profesors ir saņēmis vairākus nozīmīgus apbalvojumus: Japānas akadēmijas balvu, Purpura lentas medaļu (Medal with Purple Ribbon), Leo Esaki balvu, Fujiwara balvu, IEEE/LEOS William Streifer balvu, IEEE David Sarnoff balvu, C&C balvu, Heinrich Welker balvu, un OSA Nick Holonyak Jr. balvu.

Vieslekciju apmeklēt aicināts ikviens interesents. To RTU organizē sadarbībā ar Japānas vēstniecību Latvijā un Tokijas Universitāti. Lekcija būs angļu valodā. Ieeja – bez maksas.

Vairāk informācijas un pieteikšanās: Elīna Ločmele, tālrunis: +371 67089892, e-pasts: .

14. jūnijs, 2017 plkst. 16:24