RTU un LMT izstrādātais risinājums palīdzēs apsekot ugunsgrēkus un meklēt cilvēkus

11. septembris, 2018
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieku komanda kopā ar «Latvijas Mobilā telefona» (LMT) pārstāvjiem izstrādājuši datorredzes un datordzirdes risinājumu, kas palīdzēs apsekot plašus mežu ugunsgrēkus, kā arī varēs tikt izmantots pazudušu cilvēku meklēšanai un citiem mērķiem. 

Video

Izveidotais prototips – drons – aprīkots ar video un infrasarkanās gaismas kamerām, kā arī audio sensoriem, un tas tika izmēģināts Valdgales (Talsu novadā) šovasar notikušā meža ugunsgrēka teritorijā. Tas ļauj pārliecināties, vai ugunsgrēka vietā nepastāv atkārtotas aizdegšanās risks. Iegūtie attēli un skaņas ar datorredzes un datordzirdes risinājumu tika automātiski analizēti jau dronam gaisā esot, pievienojot risinājumam datorjaudu un izmantojot mobilo internetu. Tādējādi no liela augstuma var identificēt arī dažādus objektus, piemēram, cilvēkus, dzīvniekus, kā arī noteiktu specifisku skaņas avotu atrašanās vietu.

Viens no tehnoloģijas autoriem, RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) doktorants un Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras pētnieks Rūdolfs Rumba skaidro: «Šis ir kompakts un mobils iekārtu komplekts, kas paredzēts uzstādīšanai uz vidēja izmēra droniem. Tas izmantojams gan aizsardzības sfērā, lai meklētu un atrastu cilvēkus klajos vai apmežotos apvidos, gan civiliem mērķiem - cilvēku glābšanai un potenciālu riska zonu noteikšanai. Šī ierīce spēj no gaisa identificēt dažādus objektus, un caur mobilā interneta pieslēgumu nosūtīt īsus galarezultātu saturošus ziņojumus uz komandas punktu, kas atrodas uz zemes. Liela iegūstamo datu apjoma dēļ to apstrāde un analīze ir ātrāka, uzticamāka un drošāka, ja tiek veikta mobilajā platformā, nekā sūtot sensoru datus uz datu centriem, kas atrodas tālu no notikuma vietas.»

«Līdz ar jaunāko tehnoloģiju un 5G attīstību LMT iespējas paplašinās tālu ārpus ierastajām sarunu un interneta pakalpojumu robežām. Esam gandarīti piedalīties jaunu tehnoloģiju izstrādē, kas, ietaupot laiku un līdzekļus, kļūst par neaizvietojamiem palīgiem dažādās jomās - civilajā aizsardzībā, ekoloģijā, infrastruktūras uzturēšanā,» pauž LMT inovāciju projektu vadītājs Armands Meirāns.

Savukārt Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis norāda, ka šis ir interesants eksperiments, jo Valsts meža dienesta rīcībā termokameru pagaidām nav: «Drons ar pievienotu infrasarkanās gaismas kameru ļauj apskatīt nodegušo platību un savlaicīgi atklāt kūpošas un gruzdošas vietas, ja tādas kaut kur saglabājušās. Šāda tehnoloģija mūsu darbā būtu ļoti noderīga, jo palīdzētu atklāt mežu ugunsgrēkus, pirms tie pieņēmuši postošus apmērus.»

No RTU pie pētījuma strādāja R. Rumba, studenti Eduards Slava, Arnolds Āriņš un Jānis Bicāns, to vadīja DITF profesors Agris Ņikitenko. 

LMT un RTU datorredzes un datordzirdes risinājums ir produkta prototips, kas izmantots arī militārajās mācībās. Attīstot šo risinājumu būtu iespējams samazināt paša komplekta izmērus un svaru, lai arī mazāka izmēra dronus varētu aprīkot ar šo risinājumu. Tāpat šo pašu risinājumu var izmantot arī statiskajās kamerās.


 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

11. septembris, 2018 plkst. 14:42

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi