RTU un Itālijas vēstniecība aicina interesentus uz lekciju par itāļu dizainu

18. marts, 2022
.
.
.
Foto: stock.adobe.com

Trešdien, 23. martā, plkst. 17.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) auditoriju mājā «Domus Auditorialis», Ķīpsalā, Zunda krastmalā 10, norisināsies Itālijas Dizaina diena, kuru šogad Itālijas vēstniecība Latvijā organizē sadarbībā ar RTU. Pasākumam veltīto aktivitāšu priekšplānā izvirzīta itāļu arhitekta – 2022. gada Itālijas dizaina vēstneša Latvijā – Stefano Fontanas lekcija «Velaska: rokturis no pagātnes līdz nākotnei». 

Saskaņā ar 2022. gadā izvēlēto pasākuma tematu «Reģenerācija. Dizains un jaunās tehnoloģijas ilgtspējīgai nākotnei» (Re-Generation. Design and new technologies for a sustainable future) S. Fontana runās un ar auditoriju diskutēs par Velaskas torni (Torre Velasca), vienu no spilgtākajiem 20. gadsimta 50. gadu «Milānas racionālisma» arhitektūras paraugiem, tā iekštelpu durvīs izmantoto «Velaska» rokturi, šī elementa dizaina un ēkas arhitektūras attiecību.

Pieteikšanās pasākumam notiek līdz 22. marta plkst. 20.00, rakstot e-pastu RTU Starptautiskās sadarbības nodaļas projekta vadītājam Ērikam Badamšinam. Vietu skaits pasākumā ir ierobežots.

Velaskas torņa arhitektoniskā kompozīcija ir atainota saskaņā ar Ernesto Rodžersa teoriju par iepriekš eksistējošu vidi, izmantojot tā laika mūsdienīgu arhitektūras valodu. Savukārt «Velaska» durvju rokturis, ko 1957. gadā izstrādāja Milānas arhitektu grupa BBPR, ir atbrīvojies no torņa «striktajām» formām, iegūstot «harmonisku» stilu. 

Rokturis, kas gadu desmitiem vairs nebija ražošanā, tika atkārtoti pārveidots pēc torņa restaurācijas, kuras projektu izstrādāja S. Fontana kopā ar savu arhitektu studiju. Šobrīd roktura ražošanā tiek izmantoti produkta aprites cikli ar zemu emisiju, un to tāpat kā piecdesmitajos gados ražo uzņēmums «Olivari» – Itālijas nacionālais flagmanis misiņa dizaina priekšmetu ražošanā.

Pasākuma turpinājumā RTU 3D betona drukāšanas zinātniskās laboratorijas vadītājs Māris Šinka auditoriju iepazīstinās ar jaunu būvniecības tehnoloģiju – 3D betona drukāšanu. Tā arhitektiem un dizaineriem piedāvā daudz lielāku konstrukciju formas brīvību, kā arī paver iespējas ar automatizācijas palīdzību uzlabot būvniecības nozares produktivitāti, samazinot nepieciešamību pēc mazkvalificēta darbaspēka. 

3D drukāšanas izmantošana var arī samazināt materiālu patēriņu un pārstrādes atkritumus, ļaujot optimizēt konstrukcijas. Prezentācijā tiks apskatīta 3D betona drukāšanas zinātniskā un industriālā aktualitāte Latvijā un pasaulē, kā arī līdz šim sasniegtais RTU 3D betona drukāšanas zinātniskajā laboratorijā.   

Daudzviet pasaulē Itālijas Dizaina diena tiks atzīmēta jau sesto gadu. Pasākuma atbalstīšanā un organizēšanā ir iesaistītas dažādas organizācijas, kā, piemēram, MiBACT, MISE, ICE Agenzia, Confindustria, Associazione per il Disegno Insdustriale (ADI), Fondazione ADI-Compasso d'Oro, Federlegno Arredo, Salone del Mobile Milano, Triennale Milano, Altagamma.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

18. marts, 2022 plkst. 16:04

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi