RTU un energouzņēmums «Enefit» festivālā «Lampa» aicinās diskutēt par resursiem un pārdomātu patēriņu

20. jūnijs, 2019

Uzsverot katra indivīda atbildību klimata pārmaiņu mazināšanā, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un energouzņēmums «Enefit» ar sadarbības partneriem 28. un 29. jūnijā sarunu festivālā «Lampa» caur diskusijām, pieredzes stāstiem un labās prakses piemēriem aicinās mazināt nepārdomātu un neefektīvu resursu izmantošanu.

Klimata pārmaiņas arvien uzstājīgāk maina ikdienu, to ietekmes mazināšana ir katra iedzīvotāja atbildība, kas cieši saistīta ar resursu patēriņu. Resursi nereti tiek uztverti kā neizsmeļami, nepiešķirot tiem lielu vērtību. Piesaistot dažādu jomu ekspertus no Latvijas un ārvalstīm, īpaši izveidotā platformā «Siltumnīca» tiks apzināti Latvijas resursi, diskutēts par to izmantošanu un mācīts, kā izkāpt no komforta zonas, lai nodrošinātu resursu saglabāšanu.

Platformas «Siltumnīca» veidotāji ir RTU un «Enefit» sadarbībā ar Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta klimata zināšanu un inovāciju kopienas «Climate-KIC» programmu īstenotāju «EIT Climate-KIC HUB Latvia» un Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā.

28. jūnijā «Siltumnīcā» uzmanība tiks veltīta gan dabas resursiem, kas nosaka Latvijas unikalitāti, ietekmējot sociālo, ekonomisko un ekoloģisko attīstību, gan cilvēkam. Pieredzes stāstos par cilvēka iekšējo resursu limitiem un to, kā caur paradumu maiņu pārkārtot vērtību sistēmu, dalīsies eksperti, piemēram, «Digital Freedom Festival» līdzdibinātājs Juris Šleiers un pirmklasniece Emīlija Agape Felce, kura ar tēti piedalās klimata pārmaiņu protestos. Ar aicinājumu domāt kritiski, RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna, mārketinga eksperts Jānis Polis, «Greenpeace East Asia» kognitīvo zinātņu laboratorijas vecākā pētniece Ieva Rozentāle un citi diskutēs par populismu un viltus ziņām, kas ieskauj klimata jautājumus.

28. vakarā tiks aizsākta saruna par nākotnes risinājumiem, kas vīsies cauri arī 29. jūnija programmai – kā mainās pārtikas industrija un vai nākotnē šķīvī būs molekulas un kukaiņi, vai kosmoss ir vēl neatklāts resurss. Latvijas vietu kosmosa industrijā iezīmēs LMT viceprezidents mārketinga un biznesa attīstības jautājumos Ingmārs Pūķis, misijas «Pirmie Latvijas 100 km kosmosā» pārstāvis Pauls Irbins, RTU zinātnieks Kaspars Kalniņš un Vides risinājumu institūta vadošais pētnieks Dainis Jakovels. Šai sesijai būs iespējams sekot līdzi lietotnē «LMT Straume». Savukārt ar futūristisku redzējumu par Latvijas enerģijas nākotni dalīsies ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro, RTU zinātniece Andra Blumberga, «Enefit» valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers, pašvaldību vadītāji, ilgtspējas un enerģētikas pētnieki. Dažādu nozaru profesionāļi, piemēram, režisors Viesturs Sīlis, mākslinieks Voldemārs Johansons, zaļo tehnoloģiju uzņēmuma «Alīna» valdes priekšsēdētāja Solvita Kostjukova un citi diskutēs arī par to, kā izmantot mākslas valodu, lai vērstu sabiedrības uzmanību vides jautājumiem, kā līdzsvarot ekonomisko izaugsmi ar ilgtspēju un kā veidot veselībai un videi draudzīgu mājokli. Festivāla izskaņā «Siltumnīcu» pārņems zinātnieki, stāstot, kā ekspedīcijas maina uztveri un dod papildu informāciju.

Ar «Siltumnīcas» programmu, lektoriem un diskusiju dalībniekiem iespējams iepazīties Facebook un «Lampas» mājaslapā.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

20. jūnijs, 2019 plkst. 11:13