RTU un Cēsis hakatonā aicina radīt lietotnes pilsētu ietekmes uz ekosistēmu novērtēšanai

30. septembris, 2019

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Cēsu filiālē 25.oktobrī notiks starptautisks klimata pārmaiņu mazināšanai veltīts hakatons, kura dalībniekiem diennakts laikā būs jārada inovatīvas tīmekļa, mobilās vai virtuālās realitātes lietotnes, kas palīdz novērtēt pilsētas attīstības ietekmi uz ekosistēmu un tās pakalpojumiem.

Hakatonā tiek aicināts piedalīties visi, kas vēlas radīt novatoriskus risinājumus, tajā skaitā, programmētāji, programmatūras izstrādātāji, grafikas un saskarnes dizaineri, statistiķi, matemātiķi, datu zinātnieki un datu analītiķi, datu žurnālisti, datu kopienas aktīvisti, IT projektu vadītāji, GIS eksperti, UX/UI eksperti, vizualizācijas eksperti, zinātnieki, nevalstisko organizāciju pārstāvji, valsts ierēdņi, pašvaldību darbinieki, bibliotekāri utt.

Dalībniekiem jābūt 18 gadus veciem, jaunāki interesenti aicināti sazināties ar hakatona organizatoriem, lai uzzinātu dalības noteikumus. Lai iegūtu papildu informāciju, lūdzu, sazinieties ar RTU Dizaina fabrikas «Climate-KIC HUB Latvia» projektu vadītāju Santu Krastiņu – .

Dalība hakatonā ir bezmaksas, dalībnieki var pieteikties gan individuāli, gan komandās. Reģistrēties hakatonam iespējams šeit.

Starptautiska iniciatīva

24 stundu hakatons «Climathon 2019» ir starptautiska iniciatīva, kas vienlaikus notiek vairāk nekā 100 pasaules pilsētās, radot tūkstošiem praktisku risinājumu klimata pārmaiņu izraisītām problēmām. Tā ir viena no Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) klimata zināšanu un inovāciju kopienas «Climate-KIC» programmām, ko Latvijā jau vairākus gadus organizē RTU Dizaina fabrika.

Šogad hakatons tiek rīkots sadarbībā ar Cēsu novada pašvaldību projektā «Augmented Urbans». Projekta mērķis ir stiprināt telpiskās plānošanas nozari, risinot pilsētvides ilgtspējas jautājumus, kā arī pilsētas noturību pret pēkšņām fiziskās, sociālās un ekonomiskās vides pārmaiņām un to radītajām sekām. Cēsu pašvaldība projektā «Augmented Urbans» izmanto papildinātās un virtuālās realitātes tehnoloģijas ar mērķi pētīt, kā tās var palīdzēt plānošanas procesā. Projektā īpaši tiek strādāts uz Gaujas teritorijas potenciāla izmantošanu.

Divi tematiskie virzieni

Sadarbībā ar Cēsu novada pašvaldību ir definēti divi tematiskie virzieni – «Ekosistēmu pakalpojumi un tūrisms» un «Klimats» –, kuros hakatona dalībnieki varēs īstenot savus projektus. Abos virzienos mērķis ir meklēt jaunus rīkus un pakalpojumus, kas varētu risināt esošo problemātiku un kas būtu vizualizējami ar 3D/XR/VR tehnoloģijām.

Hakatona organizatori norāda, ka Cēsīs, kas ir populārs tūrisma un kultūras pasākumu galamērķis un perspektīvā vēlas attīstīt pilsētā kūrorta konceptu, dabas vērtības nav pilnvērtīgi izmantotas. Dalībnieki tiek aicināti radīt rīkus, kas palīdzētu pašvaldībai izvērtēt un attīstīt tūrisma pakalpojumu klāstu vai attīstīt biznesa idejas ekosistēmu pakalpojumu izmantošanai un tūrisma slodzes mazināšanai.

Ir daudz neatbildētu jautājumu, piemēram, kā ekosistēmu pakalpojumi var palīdzēt videi draudzīgam, unikālam un uz kūrorta bāzes veidotam tūrismam, kā novērtēt esošās dabas vērtības un pielietot tās tūrisma produktu attīstīšanai, neradot tām papildu slodzi, kā pašvaldībai būt veiksmīgam mediatoram starp dabas aizsardzību un tūrisma radīto spiedienu.

Daudz jautājumu ir arī par to, kā klimata mainība nākotnē var ietekmēt Cēsis, ar kādiem rīkiem varētu palīdzēt atpazīt un novērtēt klimata riskus, reaģēt uz tiem gan īstermiņā, gan ilgtermiņā, un kāda ir pilsētas pielāgošanās spēja un prasības, kādas būtu jāizvirza pašvaldībai ekonomiskās darbības attīstīšanai. Hakatona organizatori aicina dalībniekus izstrādāt risinājumus, kas palīdzēs pašvaldībai un/vai iedzīvotājiem, uzņēmējiem un tūristiem individuāli reaģēt, pielāgoties un mazināt ietekmi uz klimatu. Pētījumi un «Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra» klimata pārmaiņu analīzes rīks rāda, ka Gaujas Nacionālā parka teritorijā nākotnē ievērojami palielināsies nokrišņu daudzums, karstuma viļņu ilgums, bet tikmēr vidējā temperatūra salīdzinoši ar pārējo Latviju nepieaugs tik strauji.

Veiksmīgākajiem – balvas

Hakatona dalībnieki drīkstēs darboties arī plašāk ārpus piedāvātajiem tematiskajiem virzieniem, neierobežojot savu projektu viena temata robežās. Risinājumi būs jāizstrādā funkcionējoša prototipa līmenī.

Veiksmīgāko risinājumu autori saņems balvas no «Tech Chill», koprades mājas «Skola6» un Vides risinājumu institūta, kā arī iespēju attīstīt ideju projekta «Augmented Urbans» gaitā.

Pasākumu atbalsta «EIT Climate-KIC», Eiropas Reģionālās attīstības fonds, Interreg Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas projekts «Augmented Urbans».

Sekot līdzi hakatona jaunumiem iespējams Facebook.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

30. septembris, 2019 plkst. 10:30