RTU Talantu programmā studijas uzsāk izcilākie Latvijas jaunieši

31. augusts, 2021
.
.
.
Šogad dalību RTU Talantu programmā uzsāk 50 izcili jaunieši no visiem Latvijas reģioniem. Foto - Vitālijs Vinogradovs, RTU

Jau otro gadu Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) īsteno Talantu programmu, ar kuras palīdzību inženierzinātnēm tiek piesaistīti paši izcilākie jaunieši no visu Latvijas reģionu skolām. 30. augustā notika Talantu programmas atklāšana, kurā pirmoreiz satikās jaunais Talantu programmas «iesaukums» – 50 jaunie RTU studenti. 

RTU Talantu programma piedāvā jauniešiem individuālu studiju plānu, jo viņiem ir daudz plašākas un specifiskākas zināšanas eksaktajos priekšmetos nekā daļai viņu vienaudžu. Papildus viņiem ir iespēja pilnveidot savu personību, emocionālo inteliģenci, līderības, projektu un inovāciju vadības un dažādas citas prasmes, kā arī strādāt ar mentoriem no profesionāļu vides viņu izvēlētajā nozarē, piedalīties tīklošanās pasākumos profesionālo kontaktu veidošanai, iesaistīties RTU un sabiedrībai nozīmīgos projektos.

Darba tirgum atbilstoša izglītība

Viena no Talantu programmas 2021./2022. akadēmiskā gada jaunajām dalībniecēm ir Cēsu Valsts ģimnāzijas absolvente Elīna Elizabete Skrodere, kura RTU studēs arhitektūru. Viņa no Talantu programmas sagaida savas personības pilnveidi, jo «man svarīgākais, ka attīstīsies abas manas smadzeņu puslodes – gan radošā puse, gan loģiskā domāšana.» Elīnai Elizabetei ir arī lieli nākotnes plāni – viņa plāno kopā draugu, kurš sācis ķīmijas un bioloģijas studijas Tartu Universitātē, nākotnē savā dzimtajā pilsētā, Ruckas parkā, uzbūvēt Zinātnes skolu. Elīna Elizabete ieplānojusi to projektēt, savukārt viņas draugs – vadīt nodarbības. 

«Talantu programmai ir būtiska nozīme, sasaistot izglītības sistēmas piedāvājumu ar darba tirgus pieprasījumu, jo tehnoloģijas attīstās ļoti ātri, ekonomikas struktūra mainās ļoti ātri, bet ir skaidrs, ka aizvien pieprasītākas šajā kontekstā kļūst saucamās eksaktās nozares jeb STEM nozares, un Talantu programma sniedz pienesumu tieši šajās nozarēs un ļaus Latvijai sekot līdzi straujajām pārmaiņām, kas sagaidāmas gan pasaulē, gan Eiropas Savienībā,» saka RTU Talantu programmas patrons, Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks ekonomikas un finanšu jautājumos Valdis Dombrovskis. 

Viņš uzskata – pirmais Talantu programmas gads ir pierādījis, ka programma ievirzīta «pareizajās sliedēs», jo atbalsts tiek sniegts eksakto jomu studentiem, pēc kuriem ir liels pieprasījums darba tirgū, kā arī par programmu liela interese ir gan jauniešiem, gan industrijas pārstāvjiem, kuri ir piekrituši pildīt individuālo mentoru pienākumus. 

Darbs ar mentoriem - apbusējs ieguvums

Viens no mentoriem ir būvmaisījumu ražotāja «Sakret» padomes priekšsēdētājs Andris Vanags. Viņš skaidro uzņēmēju interesi iesaistīties Talantu programmas darbībā, jo no darba ar talantīgajiem jauniešiem iegūst arī industrija – jaunie cilvēki uzņēmumos ienes jaunas zināšanas. 

«Ļoti svarīgi, ka ir cilvēki, kuri ienāk no malas uzņēmumā un atrisina to vai citu problēmu, kur vajadzīga zinātniskā iesaiste vai eksperimentu daļa. Viņi  pienes idejas, kurām uzņēmuma darbiniekiem ikdienas skrējienā nav laika,» skaidro A. Vanags. 

Viņš savam Talantu programmas studentam, ar kuru sāka strādāt pagājušajā studiju gadā, ir uzticējis konkrētu uzdevumu – meklēt alternatīvas izejvielas kāda produkta iegūšanai, un šogad šo darbu turpinās.  

Arī paši studenti atzīst ieguvumu no darba ar mentoriem. Talantu programmas dalībnieks Kārlis Bērziņš, kurš pērn sāka studēt adaptroniku RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātē, sākumā bijis skeptiski noskaņots pret darbu ar savu mentoru, taču pārliecinājies, ka mentors spēj sniegt daudzpusīgu atbalstu. 

«Mēs esam izrunājuši manu Erasmus stratēģiju, viņš mani piesaistīja arī kā mūziķi – es spēlēju klavieres – savā fakultātes pasākumā, kā arī mēs esam runājuši daudz par dažādām tehnoloģijām, viņš ir devis visādas idejas, padomus studiju jautājumā,» stāsta Kārlis. 

Aug nākotnes līderi

Apmierināts ar Talantu programmas pirmajā gadā paveikto ir arī RTU rektors Leonīds Ribickis: «Pats galvenais ir tas, ka jaunieši mērķtiecīgi iet uz kādu noteiktu nākotnes virzienu un ka šo virzienu piepildīt var ar mūsu profesoru, pasniedzēju un darbinieku palīdzību, izmantojot arī to visu, ko mēs esam sagādājuši Ķīpsalā, mūsu studentu pilsētiņā.» 

Rektors ir pārliecināts, ka Talantu programmā aug jaunie sabiedrības līderi, kuri savu ieguldījumu sniegs gan zinātnē, gan inovācijās, gan izglītībā un tautsaimniecībā. 
Savukārt Kārlis, balstoties uz savu pieredzi, jaunajiem studentiem novēl uzcītību, degsmi un uzņēmību, jo, «ja tu vari darīt daudz, tev ir jāuzņemas daudz, lai augtu. Nepaliec komforta zonā, bet ej uz priekšu!»

Talantu programmu RTU izveidoja 2020./2021. studiju gadā, un pērn tajā darbojās 35 jaunieši. 

Dalībai programmā katru gadu tiek izvēlētas labākās skolas no Rīgas, Pierīgas, Kurzemes, Zemgales, Vidzemes un Latgales, ņemot vērā skolēnu skaitu, kuri kārto centralizētos eksāmenus fizikā, ķīmijā un matemātikā, kā arī dalību un rezultātus valsts mēroga zinātniskajās olimpiādēs. Skolas izvēlas un piesaka dalībai programmā labākos 12. klases skolēnus.

RTU Talantu programmas otrās sezonas atklāšana

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

31. augusts, 2021 plkst. 12:28

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi