RTU sveic rektoru akadēmiķi Leonīdu Ribicki jubilejā

24. augusts, 2022
RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis svinīgajā pieņemšanā par godu RTU 160. jubilejai.

24. augustā nozīmīgu dzīves jubileju svin Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis.

L. Ribickis jau 11 gadus ir RTU rektors. Taču viņa gaitas RTU gaiteņos ir sākušās daudz agrāk, no 1965. līdz 1970. gadam studējot Rīgas Politehniskajā institūtā (RPI). Tas bija laiks, kad sākās enerģijas ražošanas, pārvades, sadales un izmantošanas pētniecība. Rektors kā jauns zinātnieks iekļāvās RPI zinātnieku komandā, kas elektrisko vilcienu, tramvaju, trolejbusu vadības sistēmās izstrādāja pusvadītāju pārveidotājus, kas sistēmas padarīja energoefektīvas, ļaujot ietaupīt elektroenerģiju un radīt vilces spēkus, kas ļauj darbināt elektrotransportu. Šīs zinātnieku radītās jaunās tehnoloģijas ļāva izmantot uz pusi mazāk elektrības, jo pirms tam liela daļa enerģijas tika izkliedēta siltumā pretestības rezistoros, kas bija novietoti uz transporta jumta un, vienkārši runājot, sildīja gaisu Rīgā un Latvijā.

Tie bija pirmie RPI energopētījumi – pētniecība atbilstoši tā laika rūpnieciskās ražošanas vajadzībām Latvijas PSR. Vēlāk darbs turpinājās ar pētījumiem par maiņstrāvas izmantošanu regulējamo elektrisko piedziņu izstrādē, par ko rektors pats astoņdesmitajos gados aizstāvēja savu disertāciju.

Pēc studiju beigšanas L. Ribicki nozīmēja darbā Rīgas Vagonbūves rūpnīcā, kuras teritorijā atradās Vissavienības Vagonbūves zinātniski pētnieciskais institūts. Šajā institūtā viņš sāka strādāt par inženieri, tad pētnieku un vēlāk vecāko zinātnisko līdzstrādnieku. Nostrādājis nepilnus piecus gadus Vagonbūves zinātniski pētnieciskais institūtā, Leonīds Ribickis atgriezās augstskolā, sāka studēt aspirantūrā un strādāt kā mācībspēks. Kopš tā laika viņa dzīve nav iedomājama bez universitātes un neatlaidīga darba pie zinātnes attīstības un eksakto zinātņu studiju pilnveides, inovāciju radīšanas un tehnoloģiju pārneses, veicinot izglītības līmeņa paaugstināšanu un tautsaimniecības attīstību valstī.

Kopš 2001. gada L. Ribickis ir Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta direktors. 2000. gadā tika ievēlēts par RTU zinātņu prorektoru.

2011. gadā L. Ribickis kļuva par RTU rektoru. Stājoties amatā, viņš skaidri definēja RTU mērķi: «Pasaule ir mainīga, un mums ir jābūt gataviem izmantot šos izaicinājumus un iespējas. Mums ir jābūt vadošajiem zinātņu sabiedrības veidotājiem Latvijā, Eiropā un pasaulē.» Šobrīd, atskatoties uz paveikto, var teikt, ka tas ir sasniegts. Lielākais paveiktais darbs rektora amatā, ir redzams Ķīpsalā. Pēdējo desmit gadu laikā ir izdevies izveidot modernu studentu pilsētiņu un starptautiski atpazīstamu universitāti. Pēc L. Ribicka ierosmes ir izveidota RTU Inženierzinātņu vidusskola, kur, kā pats rektors saka, tiek audzināti mūsu Nobela laureāti.

Nupat 1. jūlijā kopā ar RTU saimi skaisti nosvinēta RTU 160. jubileja un saņemts Ministru kabineta atzinības raksts par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas tautsaimniecības attīstībā.

Kolēģi, ar kuriem rektors diendienā strādā plecu pie pleca, atzīst, ka viņš ir lielisks organizators, ļoti darbspējīgs un kā vienu no rektora labākajām īpašībām min viņa brīnišķīgo humora izjūtu. Viņš lieliski prot iedvesmot un motivēt studentus, ir viņu draugs un padomdevējs. Rektors arī pats neslēpj, ka lielāko gandarīju viņam sniedz tieši darbs ar studentiem.

Retajos brīvbrīžos gūt atelpu un prieku rektoram palīdz viņa hobiji – dziedāšana RTU vīru korī «Gaudeamus», ložu šaušana un būšana Zemessardzē.

Lai darba prieks un radošais gars arvien ir šodienas jubilāra sabiedrotie! Daudz laimes un skaistu gandarījuma brīžu arī turpmāk!

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

24. augusts, 2022 plkst. 8:29