RTU studentu hakatonā triumfē ideja par mobilo lietotni zaļākam un aktīvākam dzīvesveidam

19. oktobris, 2020

Kā panākt, lai studenti vēlas vairāk rūpēties par vidi un savu fizisko formu? Ar draudzīgu sacensību un iespēju pelnīt virtuālo naudu – šādu ideju piedāvā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes un informācijas tehnoloģija fakultātes studenti, ziņo Latvijas Radio 1.

Ideja par mobilo lietotni, kas mudinātu studentus dzīvot zaļāk, uzvarēja RTU Studentu parlamenta sadarbībā ar Dizaina fabriku rīkotajā hakatonā, kura mērķis bija piedāvāt idejas, kā topošajam Baltijas modernākajam inženierzinātņu studiju centram Ķīpsalā kļūt videi un studentiem vēl draudzīgākam.
Ideju 24 stundu laikā izstrādāja Datorzinātnes un informācijas tehnoloģija fakultātes studenti, kuru mācās tikai pusotru mēnesi un par sevi saka – mums gribas iet un darīt. «Mani sauc Katrīna Viltrake, un es biju komandā kopā ar Matīsu Kalviņu, Lauru Asnakovsku un Klāvu Kalniņu. Un mūsu ideja bija mobilā lietotne «Zortus»,» radio saka K. Vilrake. Lietotne piedāvātu studentiem krāt punktus par nostaigātajiem vai ar velosipēdu nobrauktajiem kilometriem un popularizētu studentu pilsētiņā esošās atkritumu šķirošanas vietas un dzeramā ūdens krānus. Dažādu fakultāšu un kursu studenti savstarpēji varētu ne tikai sacensties par to, kurš sakrājis vairāk punktu, bet arī iemainīt punktus pret bezmaksas sporta nodarbībām RTU sistēmā.

Hakatona uzvarētāji balvā saņēma 1000 eiro un plāno to nākotnē attīstīt arī lietošanai ārpus RTU studentu pilsētiņas. Visi hakatona dalībnieki aicināti arī piedalīties RTU pirmsinkubatorā «RTU IdeaLAB» un turpināt savu ideju attīstību. Naudas balva tika nodrošināta no vērienīgā projekta «Inovāciju granti studentiem» līdzekļiem.

«Tieši studenti parasti ir tie, kuri redz problēmas vidē, jo ikdienā visvairāk ar to saskaras,» izvēli rīkot hakatonu, kurā attīstīt idejas zaļākai Ķīpsalai, Latvijas Radio skaidro RTU Studentu parlamenta zinātnes un inovāciju nodaļas vadītāja Simona Granta. Savukārt RTU Dizaina fabrikas vecākais eksperts Toms Mūrnieks uzteic hakatona dalībniekus par ideju daudzveidību un to, ka risinājumi ir realizējami. «Pozitīvais ir tas, ka šīs idejas tiešām risina sasāpējušas problēmas Ķīpsalā, attiecīgi – ja ar tām neizbēgami būtu jācīnās, tad te jau ir iestrādnes labiem risinājumiem, kuras pēc tam var uzķert arī atbildīgās personas un palīdzēt virzīt tālāk,» norāda T. Mūrnieks.

Hakatona dalībnieki piedāvāja arī citas idejas, piemēram, ieviest komposta vietas studentu pilsētiņā un paplašināt velonovietnes, tās aprīkojot ar saules paneļiem, lai turpat savus braucamrīkus varētu uzlādēt elektroskūteru īpašnieki.

Hakatons ir viena no «Zinātnes festivāla 2020» aktivitātēm. Festivāls ilgst visu oktobri, piedāvājot plašu aktivitāšu un vērtīgu sarunu loku. Ikgadējo festivālu rīko Studentu parlaments, lai ieinteresētu studentus un visus interesentus zinātnē un iepazīstinātu ar inovācijām, ko rada RTU zinātnieki un studenti. Šogad festivāla virstēma ir vide ap mums.

Lai attīstītu studentos inovatīvo domāšanu, jaunrades prasmes un uzņēmējspēju, RTU īsteno nebijušu projektu «Inovāciju granti studentiem» (ERAF līdzfinansētais projekts Nr. 1.1.1.3/18/A/001 «RTU inovāciju granti studentiem»). Visa līmeņa studentiem tiek piedāvāts iesaistīties dažādās aktivitātēs un pilnveidot uzņēmējspēju, sadarboties ar industriju, attīstīt agrīnas zinātņietilpīgas biznesa idejas, saņemt stipendiju un atbalsta grantu. «RTU Inovāciju granti studentiem» ir platforma studentiem, industrijai un zinātniekiem, kas veicina savstarpējo sadarbību, izstrādi un jaunradi.

Latvijas Radio 18. oktobra sižets.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

19. oktobris, 2020 plkst. 12:46