RTU studenti plāno lieljaudas raķetes startu no stratosfēras balona

30. maijs, 2023
.
.
.
RTU lieljaudas raķešu komandas kapteinis un RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas students Arvīds Bāliņš. Foto: RTU arhīvs

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentiem un RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēniem, kuri pirmie Baltijā uzbūvējuši jau divas lieljaudas raķetes, ir jauns mērķis – startēt raķeti no stratosfēras balonā un sasniegt līdz pat 40 km lielu augstumu, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «Rīta Panorāma». 

«Ja mēs raķeti laistu no Zemes, tā uzlidotu varbūt vienu vai divus kilometrus. Bet no stratosfēras balona, kur gaisa pretestība ir daudz mazāka, tā var uzlidot pat 20 kilometrus. Un tad kopējais augstums, ko varam sasniegt, ir 20 km, ko uzlido pats balons, plus vēl 20 km ko uzlido šī mazā raķetīte, kas ir tiešām ievērības cienīgs skaitlis visā Eiropas mērogā,» raidījumam stāsta RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes studente un RTU lieljaudas raķešu komandas dalībniece Aija Monika Vainiņa. Līdz šim studentu būvētai lieljaudas raķetei izdevies pārsniegt 1,9 km lielu augstumu. Šobrīd studenti intensīvi strādā, attīstot jauno tehnoloģiju. 

Raķete tiks palaista, kad stratosfēras balons sasniegs nepieciešamo augstumu.  Studenti un skolēni strādā praktiski ar mācībās iegūtajām teorētiskajām zināšanām mentoru – raķešu konstruktora Andreja Puķīša un Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas prezidenta Paula Irbina – vadībā.

«Šis ir mūsu projekta trešais gads. Pirmajos gados mēs izstrādājām parastas raķetes, kas uzlido augšā, izlaiž izpletni un nolaižas lejā. Tagad, kad mums ir nepieciešamās prasmes un zināšanas, esam nākamajā posmā, kur mēs izstrādājam apjomīgāku un sarežģītāku projektu. Mēs cenšamies sasniegt daudz lielākus augstumus,» stāsta A.M. Vainiņa.

Komandas kapteinis un RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas students Arvīds Bāliņš skaidro, ka šīs raķetes palaišana ir kompleksa sistēma, ko veido vairākas komponentes, tai skaitā elektronika, kas uztver un raida informāciju un reāla laika datus uz Zemi, kas notiek 20 un vairāk kilometru augstum, piemēram, ir iespēja skatīties tiešraides video no raķetes lidojuma. 

RTU studenti un RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēni raķetes būvē Studentu inovāciju grantu programmas (ERAF līdzfinansētais projekts Nr. 1.1.1.3/21/A/005) aktivitātē «Vertikāli integrēts projekts». 

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

30. maijs, 2023 plkst. 15:35

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi