RTU studente rada kreklu, kas palīdz saglabāt muguras veselību

3. jūlijs, 2019
.
.
.
RTU RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes studente Natālija Jermolajeva biznesa pirmsinkubatorā «IdeaLAB».

Pašas vajadzība, pieredze modes biznesā, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) sniegtās zināšanas un pirmsinkubatora «IdeaLAB» atbalsts – komplekts, kas palīdz RTU studentei Natālijai Jermolajevai attīstīt biznesa ideju par stājas korekcijas kreklu ražošanu.

Ieguvusi maģistra grādu politoloģijā un izveidojusi apģērbu zīmolu «Owa», N. Jermolajeva atkal studē – viņa apgūst profesionālo bakalaura studiju programmu «Materiālu tehnoloģijas un dizains» RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūtā. «Es iepriekš nebiju šuvusi, nebiju neko darījusi rokām, es nāku no ebreju skolas, kur mājturības nebija. Lai varētu mācīt ivritu, ebreju vēsturi un tradīcijas, skolai nācās no kāda priekšmeta atteikties. Taču modes biznesā jutu, ka manu nezināšanu izmanto atsevišķi šuvēji – lai paaugstinātu cenu vai uzspiestu savu viedokli. Tāpēc es iestājos RTU. Man te ļoti patīk, ir interesanti, lai arī nav viegli, nedrīkstu kavēt lekcijas, jo vēlos iegūt kvalitatīvu izglītību. Studēju otrajā kursā un rezultātu jau redzu – tehnisko procesu pārzinu labāk, visu, ko iemācos, lietoju dzīvē,» viņa saka.

Natāliju arī priecē, ka universitātē iegūstamas gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas, ka ar dažādiem instrumentiem tiek veicināta jaunu un konkurētspējīgu produktu radīšana, stiprinātas studentu uzņēmējspējas. Viens no instrumentiem ir RTU Dizaina fabrikas īstenotais biznesa pirmsinkubators «IdeaLAB». Ar tā atbalstu viņa īsteno biznesa ideju par stājas korekcijas kreklu ražošanu «Correcty».

Trenēt muskuļu atmiņu

Ap 40-50% pasaules iedzīvotāju pieaugušā vecumā ir stājas problēmas. Tirgū ir pieejami dažādi palīglīdzekļi, piemēram, korsetes, kompresijas veļa, stājas korektori, taču to lietošana ikdienā nav ērta, atzīst Natālija. Viņa runā no savas pieredzes. Iedzimtas slimības dēļ viņa ir otrās grupas invalīde, veselības problēmu dēļ ir izmēģinājusi dažādus muguras atbalsta risinājumus un nonākusi pie secinājuma, ka piedāvājums ir nepilnīgs. «Šo produktu es primāri taisīju sev,» viņa saka par kreklu, kura izstrādē un pilnveidē ar konsultācijām iesaistījušies arī medicīnas speciālisti.

Natālija rāda prototipu – pēc skata tas ir parasts T-krekls. Tikai ieskatoties uzmanīgāk, redzams, ka tajā pēc noteiktas shēmas ir iestrādātas īpašas auduma joslas krūšu daļā, uz mugurkaula, lāpstiņām un citur. Tās mazina auduma elastību, veicinot pareizas ķermeņa pozas ieņemšanu un stimulējot muskuļu atmiņu. Kreklu valkājot ilgtermiņā, izstrādājas paradums muguru turēt pareizā pozā, nekaitējot sev, viņa saka. «Pēc krekla valkāšanas mugura jūtas pastrādājusi. Vismaz man. Vienīgais veids, kā uzlabot muguras veselību, ir stiprināt to ar vingrošanu, fizioterapiju. Protams, gribas, uzvilkt korseti vai citu palīglīdzekli, kas nofiksē muguru, un aizmirst par sāpēm. Bet – jo vairāk fiksē muguru, jo muskuļi kļūst vārgāki, atslābst, aizmirst paši strādāt. Muguras vietā nedrīkst strādāt, mugurai ir jāliek strādāt,» turpina RTU studente. Tiesa, krekls nav uzskatāms par ārstniecisku līdzekli. Tas vairāk domāts cilvēkiem ar stājas problēmām, kas radušās, piemēram, no mazkustīga dzīvesveida, birojos pavadītās garām stundām vai intensīvas viedierīču lietošanas. Tāpat jāņem vērā, ka vienreizēja vai neregulāra tā valkāšana efektu nedos – arī pēc pirmā sporta treniņu būtiskus uzlabojumus fiziskajai formai un veselībai nevajag gaidīt.

Palīdz sakārtot domāšanu

RTU «IdeaLAB» ir pirmsinkubācijas programma, kas apvieno jaunos un topošos uzņēmējus, mentorus, jaunrades entuziastus, mācībspēkus, nodrošinot vidi un atbalstu agrīnā attīstības stadijā esošu biznesa ideju realizēšanai. Agrīns atbalsts ir ļoti nepieciešams un citviet reti pieejams, saka RTU «IdeaLAB» vadītāja Liene Briede. Programma piedāvā dalībniekiem apmācības, kouču un mentoru sesijas, finanšu un juristu konsultācijas, RTU Dizaina fabrikas tehnisko atbalstu, pēc nepieciešamības arī pirmo finansiālo atbalstu.

Inkubators palīdz salikt domas pa plauktiņiem, turēt roku uz pulsa, neatslābt, novest iesākto ideju vai darbu līdz galam, uzskaita Natālija. Viņa piebilst – tas ir būtiski, ja vienlaikus jātiek galā ar studijām, darbu un ģimenes dzīvi. «Correcty» ļoti palīdzējušas individuālās kouča sesijas, kurās tika izveidots rīcības plāns, lai «ikdienas darbos nepazaudētos un neaizklīstu». Inkubatorā Natālija satika arī biznesa partneri – Jekaterinu Romanovu. Viņa RTU «IdeaLAB» startēja ar citu biznesa ideju, kas atbalstu nesaņēma. Tas gan nemazināja Jekaterinas vēlmi slīpēt savas uzņēmējspējas un viņa atsaucās Natālijas inkubatora dalībnieku čatā paustam uzaicinājumam sadarboties. Natālija atzīst, ka no psiholoģiskā viedokļa tas neesot bijis viegli – piedāvāt sadarbību kādam laikā, kad biznesa ideja vēl ir zīdaiņu autiņos, taču viņa sapratusi, ka vienai ar visu tikt galā ir grūti. Komandā viņas viena otru lieliski papildina – Jekaterinas spēcīgā puse ir kontaktu un investoru meklēšana, bet Natālijas – produkta izstrāde un attīstība.

Izzina konkurentus

Ar RTU «IdeaLAB» finansiālu atbalstu «Correcty» arī veica patentmeklējumu Patentu valdē, lai noskaidrotu, kāda ir situācija tirgū, kādi ir konkurenti un ko viņi ir patentējuši. Būtiski bija arī noskaidrot, uz ko tieši tiek attiecināta intelektuālā īpašuma aizsardzība, piemēram, vai tiek patentētas shēmas, kā izvietotas īpašās audumu vai vīļu joslas stājas korekcijas panākšanai, vai veidi, kā sastiprinātas materiālu detaļas utt. Natālija uzteic Patentu valdes speciālistus – viņi bijuši ļoti atsaucīgi un pretimnākoši. Šobrīd «Correcty» vērtē, kādu intelektuālā īpašuma aizsardzības risinājumu izvēlēties savam produktam.

Patentmeklējums ļāvis secināt, ka konkurence pastāv, stājas korekcijai tiek izmantotas arī shēmas, bet lielākoties krekli ražoti pēc kompresijas veļas principa un no sporta apģērbu auduma, līdz ar to tie nav komfortabli ilgstošai valkāšanai. Arī vizuāli tie neatgādina apģērbu, ar ko ikdienā varētu doties uz darbu vai mācībām.

«Correcty» izmanto Lietuvā ražotu audumu ar sintētiskām šķiedrām, kas ātri žūst un saglabā elastību. Natālijai ir nācies atbildēt uz jautājumu, kāpēc viņa neizvēlas videi draudzīgāko kokvilnu. Tam ir divi iemesli – kokvilnas saites ir vājākas un ātrāk izstaipās, turklāt «nereti pasaulē aiz kokvilnas stāv bērnu un sieviešu vergu darbs. Mēs esam sociāli atbildīgs uzņēmums un mums galvenā vērtība ir cilvēks,» viņa stingri uzsver. Pirms auduma iepirkšanas no Lietuvas uzņēmuma, viņa viesojusies tā ražotnē, lai pārliecinātos par darba apstākļiem.

Kreklus sākotnēji plānots ražot ārpakalpojumā.

Būt atbildīgam

RTU «IdeaLAB» atbalstu «Correcty» izmantoja arī dalībai Sociālās uzņēmējdarbības asociācijā un tās rīkotā konkursā. Natālijai ir ļoti būtiski ar savu piemēru mainīt stereotipus par invalīdu nodarbinātību un motivēt cilvēkus ar īpašām vajadzībām un viņu piederīgos novērtēt izglītības nozīmi. «Daļā Latvijas sabiedrības valda uzskats, ka invalīdi var veikt tikai palīgdarbus. Vienlaikus ir vecāki, kuri, vēloties pasargāt savas atvases ar invaliditāti, nelaiž viņus skolā. Pastāv invalīdu nodarbinātības problēmas – trūkst gan darba piedāvājumu, gan prasmju,» skaidro Natālija. Arī «Owa» ir sociāli atbildīgs uzņēmums.

Šobrīd «Correcty» gatavo pieteikumu finanšu institūcijas «Altum» atbalstam sociālās uzņēmējdarbības veicināšanai, notiek sarunas ar potenciāliem investoriem. Natālija un Jekaterina ar savu biznesa ideju plāno piedalīties arī grantu programmas «Atspēriens» konkursā. Jāpiebilst, ka reiz jau ideja šajā konkursā ir startējusi, taču tobrīd bija cita biznesa un ražošanas koncepcija.

Jautāta, kur «Correcty» būs pēc pieciem gadiem, Natālija zīmē nākotni – krekli tiks tirgoti internetā visā pasaulē, būs izveidota sadarbība ar ārstiem un fizioterapijas centriem. Tirdzniecība būs tik veiksmīga, ka uzņēmums spēs izveidot pats savu ražotni. «Pats svarīgākais – bizness būs atbildīgs, lai mēs varētu nodrošināt iztiku un visas sociālās garantijas darbiniekiem, lai mēs neizmantotu viņus. Es nevēlos radīt produktu, kas ir pieejams tikai turīgākām pasaules valstīm, bet nav pieejams mums. Man ir svarīgi, lai produkts ir pieejams vietējiem patērētājiem, bet lai tas nenotiktu uz citu rēķina, piemēram, lai tas nav tāpēc, ka šuvējiem ir maz samaksāts. Biznesam ir jābūt godīgam pret visiem,» uzsver Natālija.

Rudenī – ar jaunu sparu

2018./2019. gada sezonā «IdeaLAB» inkubācijas programmu absolvēja 21 komanda, kopējais pieteikumu skaits gan bija krietni lielāks – 73. Vērtējot ieguvumus no dalības programmā, dalībnieki norādīja apmācības, kouču atbalstu, iegūtās zināšanas par idejas ekonomisko pamatojumu un biznesa modeli, kā arī sadarbību ar RTU Dizaina fabriku pirmā prototipa izstrādē.

Kopējais «IdeaLAB» atbalsta fonds 2018./2019. gada sezonā bija ap 20 tūkst. eiro. 2019./2020. studiju gadā programma tiks īstenota jaunā kvalitātē un ar jaunu vērienu – dalībniekiem būs pieejamas stipendijas un finansējums idejas attīstībai, atklāj L. Briede. Proti, «IdeaLAB» būs daļa no plašākas RTU Studentu inovāciju grantu programmas*. Izglītības un zinātnes ministrijas administrētā Eiropas Savienības (ES) līdzfinansētā programmas mērķis ir veicināt efektīvu inovācijas sistēmas darbību caur zināšanu, prasmju un kompetenču pārnesi starp industriju, augstskolām un pētniecības institūtiem, lai attīstītu uzņēmējspējas, izstrādātu jaunus un konkurētspējīgu produktus, dibinātu uzņēmumus.

*MK noteikumi Nr. 41 Darbības programmas «Izaugsme un nodarbinātība» 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa «Palielināt Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu, ieguldot cilvēkresursos un infrastruktūrā» pasākuma 1.1.1.3/18/A/001 RTU inovāciju granti studentiem īstenošanas ietvaros

Par stājas korekcijas kreklu 3. jūlijā sižetā vēsta LNT ziņas

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

3. jūlijs, 2019 plkst. 9:44

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi