RTU stiprinās kosmosa tehnoloģiju un izglītības attīstību Latvijā

2. jūlijs
.
.
RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis paraksta sadarbības līgumu ar Eiropas Kosmosa aģentūru.

Parakstot sadarbības līgumu ar Eiropas Kosmosa aģentūru par ESA_lab@RTU izveidi, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) vairos kosmosa tehnoloģiju pētniecības, inovāciju izstrādes un nozares izglītības attīstību Latvijā. 

ESA_lab ir Eiropas Kosmosa aģentūras izveidota sadarbības platforma, lai veidotu ciešākas saites ar augstākās izglītības un pētniecības organizācijām. Tās mērķis ir stiprināt pētniecību, attīstību un informācijas apmaiņu, tā sekmējot inovācijas un uz nākotni orientētus kosmosa risinājumus.

«Dalība tajā Latvijas zinātniekiem paver ievērojami plašākas iespējas sadarbībā ar Eiropas Kosmosa aģentūru piedalīties starptautiskos kosmosa jomas pētniecības projektos. Palielināsies arī pētnieku un, iespējams, mācībspēku mobilitāte, kas ļaus pilnveidot nozares izglītību, perspektīvā nodrošinot augsta līmeņa speciālistu sagatavošanu kosmosa izpētes un ražošanas uzņēmumiem,» norāda RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna. 

Viņš līguma parakstīšanas ceremonijā iepazīstināja Eiropas Kosmosa aģentūras pārstāvjus ar RTU tehnoloģiskajām iespējām un plāniem kosmosa nozares attīstībai. RTU ir moderni aprīkotas laboratorijas, zinātniskas iestrādnes un pieredze materiālu, to īpašību un ražošanas tehnoloģiju attīstībai kosmosa vajadzībām, kā arī radio elektronikas un elektronikas jomā. RTU pētnieki arī sadarbojas ar uzņēmumiem, kas darbojas nanopārklājumu, kompozītmateriālu un to konstrukciju, pulverveida materiālu ražošanas un 3D poligrāfijas jomā. Cieša sadarbība izveidojusies arī ar vienu no Latvijas zināmākajiem kosmosa tehnoloģiju uzņēmumiem «Eventech».

«RTU pievienošanās ESA_lab@RTU iniciatīvai ir lielisks piemērs, kā universitātei veiksmīgi izmantot iespējas, ko nodrošina Latvijas dalība Eiropas Kosmosa aģentūrā asociētās dalībvalsts statusā. Tas viennozīmīgi stiprinās universitātes kompetences gan kosmosa tehnoloģiju nozarēs, gan ar kosmosa nozari saistītās izglītības attīstībā. Ministrijas vārdā apsveicu RTU ar šo soli un vēlu sekmes veiksmīgi iekļauties globālajā kosmosa industrijā,» pauž Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietnieks zinātnes jomā  Jānis Paiders.

Latvija 2020. gadā oficiāli pievienojās Eiropas Kosmosa aģentūrai asociētās dalībvalsts statusā. 

RTU ir vienīgā Latvijas augstākās izglītības iestāde, kas parakstījusi līgumu par ESA_lab. 

Līguma parakstīšana ar Eiropas Kosmosa aģentūru notika tiešsaistē, tajā piedalījās Eiropas Kosmosa aģentūras Stratēģijas un prognozēšanas nodaļas vadītāja Isabelle Duvaux Bechon un vairāki aģentūras eksperti materiālu un kosmosa tehnoloģiju, precīza laika noteikšanas tehnoloģiju un augstākās izglītības jomā. Izglītības un zinātnes ministriju pārstāvēja J. Paiders.

Līgumu RTU vārdā parakstīja RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis. Parakstot līgumu, viņš atgādināja, ka RTU ir senas tradīcijas kosmosa tehnoloģiju jomā. Viens no RTU slavenākajiem absolventiem ir Frīdrihs Canders, raķešbūves pionieris, kurš nodarbojās ar reaktīvās kustības problēmām, aizsāka pētījumus un izmēģinājumus, kuri bija svarīgi kosmiskajos lidojumos. Arī mūsdienās RTU zinātnieki pēta un attīsta tehnoloģijas kosmosam un ar to saistītām nozarēm, sadarbojas ar Eiropas Kosmosa aģentūru. 

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

2. jūlijs plkst. 15:03

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi