RTU sper būtisku soli Latvijas inovāciju ekosistēmas attīstībā, atklājot Zinātnes un inovāciju centru

28. oktobris, 2022
.
.
.
RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis un izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece virtuālajā realitātē atklāj RTU Zinātnes un inovāciju centru. Foto: Kaspars Krafts, F64

Klātesot izglītības un zinātnes ministrei Anitai Muižniecei, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietniekam Raimondam Lapiņam, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) vadībai un saimei, uzņēmumu un pētniecības organizāciju pārstāvjiem, RTU atklāts Zinātnes un inovāciju centrs, kurā studenti, uzņēmēji, zinātnieki un pētnieki varēs radīt inovatīvus produktus un attīstīt zinātņietilpīgas idejas.

Šis gads augstākajā izglītībā ir lielu pārmaiņu gads, kad visa nozare ir apvienojusies un tiecas pretim izcilībai, starptautiskai sadarbībai, pētniecībai un komercializācijai, atklājot RTU Zinātnes un inovāciju centru, saka izglītības un zinātnes ministre. «Esmu pateicīga RTU, ka kārtējo reizi varu pārliecināties, ka šī ir vieta, kas apzinās savu devumu Latvijas izaugsmei, un velta visas pūles, lai tā kļūtu lielāka. Esmu pārliecināta, ka Zinātnes un inovāciju centrs pulcēs ne vien gaišākos universitātes prātus no mācībspēku un studentu vides, bet arī mūsu uzņēmumus un visus interesentus, kas ir gatavi veidot Latvijas nākamos vienradžus, kas, es ceru, būs pieprasīti visā pasaulē,» uzsver ministre.

Viņa aicina ieguldīt visas pūles, lai Latvijā attīstītos ne tikai ekonomiski, bet arī kā zināšanu sabiedrība. «Lai Jums pietiek gudrības un spēka identificēt un izcelt mūsu stiprākos, spožākos dimantus, lai mēs spējam pozitīvi ietekmēt Latvijas un Eiropas izaugsmi,» RTU vēl A. Muižniece. 

Arī RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis norāda, ka Zinātnes un inovāciju centrā izveidotā vide sekmēs jaunuzņēmumu izveidi un attīstību. Tas ir vēl viens solis valorizācijas virzienā, kas seko jau daudziem citiem, ko RTU spērusi kopš 1995. gada, kad sāka veidot Latvijas tehnoloģisko parku Pulka iela. Atklājot centru, viņš novēl, lai šīs telpas nekad nebūtu tukšas, bet tajās vienmēr pulcētos jaunieši un aktīvi cilvēki, kuri grib veidot biznesu. RTU sagatavo ne tikai augsta līmeņa speciālistus dažādās tautsaimniecības attīstībai nozīmīgās nozarēs, bet arī uzņēmējus. Latvijā ir daudz gudru jauniešu un radošu cilvēki, kuriem ir jādarbojas uzņēmējdarbībā, veidojot un attīstot savas kompānijas, kas savukārt algos augsta līmeņa speciālistus, ir pārliecināts RTU rektors.  

Uzsverot, ka zinātnes un inovāciju attīstībā RTU regulāri bijusi avangardā, ko apliecina gan Zinātnes un inovāciju centra izveide, gan tādi projekti kā Baltijas Biomateriālu ekselences centrs, RTU sadarbība ar Bufalo Universitāti IT izglītībā, RTU Inženierzinātņu vidusskola, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raimonds Lapiņš pauž cerību, ka šādu izcilu projektu un piemēru būs vēl daudz. Viņš arī sola, ka Ekonomikas ministrija turpinās atbalstīt idejas, kas tautsaimniecībā ir nepieciešamas, «lai Latvijā būtu ne tikai labs darbaspēks, bet arī spēcīgi uzņēmēji, ka pasaulē spēj konkurēt un pierādīt to, kas mēs esam – spēcīga nācija.»

Kā, izkāpjot uz Mēness, teica astronauts Nīls Armstrongs, tas ir neliels solis cilvēkam, bet liels sasniegums cilvēcei, tā arī šī centra izveide ir neliels solis RTU instrumentārijā, ko tā piedāvā sadarbībai ar industriju, bet būtisks Latvijas inovatīvās ekosistēmas attīstībai, uzsver RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna. «No pirmsākumiem, par kuriem minēja rektors, līdz Dizaina fabrikas izveidošanai un iestāšanās Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūtā, visas lietas, ko mēs šeit darām ir sadarbībā un atvērtībā balstītas. Mēs mēģinām atvērt durvis ne tikai saviem studentiem un zinātniekiem, bet visiem jebkuram interesantam, kurš ieinteresēts veidot Latviju par valsti, ar kuru varam lepoties un saukt par inovācijās balstītu valsti,» viņš saka. 

Arī Zinātnes un inovāciju centra vadītāja Liene Briede pievienojas – centrs ir būtisks ne tikai RTU, bet visai Latvijas inovāciju ekosistēmai. Norādot, ka tā izveide bijis ilgs process, viņa pauž gandarījumu, ka to izdevies atklāt RTU 160. gadu jubilejā.

RTU Zinātnes un inovāciju centra mērķis ir paaugstināt jeb iespējot novatoru kapacitāti, veicinot un īstenojot inovāciju un zināšanu pārneses procesu, līdzsvarojot un pielāgojot inovāciju sistēmu un piesaistot tās darbības nodrošināšanai nepieciešamos resursus. Centrs nodrošina gan inovatīvu produktu izstrādi, gan attīsta dažādus nacionāla un starptautiska mēroga instrumentus ideju attīstībai no agrīnas stadijas līdz globālai tirgus iekarošanai. Centrs līdzdarbojas arī inovāciju ekosistēmas un inovāciju politikas veidošanā Latvijā un Eiropā. 

Vairāk nekā 1000 kvadrātmetru plašajās telpās RTU Būvniecību inženierzinātņu fakultātes, Ķīpsalas ielā 6A, 2. stāvā izvietota tīrā un netīrā prototipēšanas darbnīca, kurā pieejams plašs tehniskais aprīkojums – lāzergriešanas, vakuumformēšanas iekārtas, dažādas 3D drukas iekārtas, kas papildinātas arī ar konveijera lentu neierobežota garuma detaļu drukāšanai, nosūces galds, kas ļaus veikt plašāka mēroga apstrādes procesus, CNC frēze un citas iekārtas prototipēšanai, kas ir vitāli nepieciešamas mūsdienu ražošanas vai produktu izstrādes procesos. Plānots, ka centra tehniskais aprīkojums arvien tiks paplašināts. 

Centrā ir kopstrādes telpa, vairākas sapulču telpas, pasākumu un konferenču zāle. Tur mājvietu radis arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Tehnoloģiju biznesa centrs. 

Tajā pieejams atbalsts no RTU Zinātnes un inovāciju centra speciālistiem – augsta līmeņa inženieriem, rūpnieciskajiem dizaineriem un citiem ekspertiem, kas palīdzēs studentiem, zinātniekiem, pētniekiem, kā arī ieinteresētajiem uzņēmumiem attīstīt inovatīvus produktus. 
Centru veido četras nodaļas. Dizaina fabrika īsteno dažādas programmas, to skaitā vērienīgo inovāciju grantu studentiem projektu, lai attīstītu studentos inovatīvo domāšanu, radošās prasmes un uzņēmējdarbības spējas. 

Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas inženieri aktīvi sadarbojas ar uzņēmumiem un zinātniekiem, lai palīdzētu tiem radīt augstas pievienotās vērtības produktus, izvērtēt esošos produktus un pakalpojumus, kā arī pilnveidot tos. Viņi sniedz konsultācijas un tehnisko atbalstu industriālā dizaina, elektronikas, mehatronikas, rūpnieciskās projektēšanas, prototipēšanas un ražošanas jautājumos.

Inovāciju ekosistēmu attīstības nodaļa veicina RTU iesaisti nacionālajās un starptautiskajās inovāciju un tehnoloģiju ekosistēmās. Tā īsteno Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) programmas, veicinot zināšanu ieguvi, uzņēmējdarbību un inovāciju kapacitāti klimata, pārtikas, izejmateriālu un mobilitātes jomā.

Pētniecības aprīkojuma nodaļa nodrošina modernu pētniecības aprīkojumu, arī Augstas veiktspējas skaitļošanas jeb HPC centru, kas attīsta digitālo tehnoloģiju lietošanu pētniecībā. 

RTU Zinātnes un inovāciju centra atklāšana

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

28. oktobris, 2022 plkst. 15:54

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi