RTU sieviešu korim «Delta» – 60

15. maijs, 2019
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) sieviešu koris «Delta», svinot savu 60. dzimšanas dienu, klausītājus priecēs jubilejas koncertā «Dziesmu dzelmē», kas notiks sestdien, 25. maijā, plkst. 17.00 RTU Lielajā aulā, Kaļķu ielā 1. 

Pārsteigums klausītājiem

Katrā jubilejas reizē koris cenšas pārsteigt klausītājus ar pirmatskaņojumiem, un tas neizpaliks arī šoreiz. Koncerta pirmajā daļā skanēs klasiskā un garīgā mūzika, un līdztekus citām kompozīcijām «Delta» izpildīs latviešu komponistu Leona Amoliņa un Ingmara Zemzara kora jubilejai veltītos skaņdarbu pirmatskaņojumus. 

Savukārt koncerta otrajā daļā varēs baudīt dažādu mūzikas instrumentu virtuozo saspēli ar kora skanējumu. Tiks izpildītas latviešu tautasdziesmas jaunās apdarēs, kuru autore ir komponiste Madara Kalniņa. 

Jubilejas koncertā klausītājus priecēs arī solistes Sonora Vaice, Inese Jasmane–Rūrāne un Ingrīda Vītola. S. Vaice dziedātājas gaitas uzsāka tieši korī «Delta», ar kuru kopā krustu šķērsu izbraukāta Vācija, iekarojot vāciešu sirdis ar «Deltas» tā laika hitiem – britu komponista un mūziklu autora Endrū Loida Vēbera rekviēma daļu «Pie Jesu» un Volfganga Amadeja Mocarta «Laudate dominum». «Deltas» diriģente Inta Eizenberga-Cērmane saklausīja S. Vaices balss skanējumu un deva viņai iespēju uzmirdzēt, un tagad katrā jubilejas koncertā soliste ir kopā ar kori. 

Kopā ar kori

«Deltas» dziedātprieku un vokālo prasmi veidojuši vairāki diriģenti. Pašos pirmsākumos kora vadību uzņēmās toreizējais Latvijas Valsts konservatorijas students Viesturs Liepiņš. Kora pirmā uzstāšanās notika Rīgas Politehniskā institūtā (tagad – RTU) 1960. gada pavasarī. Kolektīva vairākumu veidoja ķīmijas fakultātes studentes un darbinieces, kā arī bibliotēkas darbinieces. Dziesmai atsaucīgas bija arī daudzas nākamās arhitektes, būvnieces un enerģētiķes. 

Darbu ar kori turpināja Leons Amoliņš. Kora vadību viņš uzņēmās 1962. gadā un 17 gadus bija kora mākslinieciskais vadītājs. Viņa vārdu dziedātājas joprojām piemin ar lielu sirsnību. Tieši L. Amoliņš kori izveidoja par stabilu kolektīvu ar vārdu, un viņa vadībā korim tika izvēlēts arī nosaukums. Saikne ar diriģentu nav pārtrūkusi joprojām un katrā jubilejas koncertā izskan kāds viņa veltījums korim. 

Gandrīz 40 gadus kori vada diriģente Inta Eizenberga-Cērmane, kura ar savām neizsīkstošajām radošajām spējām arvien pratusi saliedēt kolektīvu un veidot pārdomātu repertuāru, ko koris var saukt par savu, priecējot gan pašas dziedātājas, gan klausītājus. Tikpat ilgi kopā ar diriģenti ir koncertmeistare Māra Bilzone. 40 gadus uzticama kolēģe un sabiedrotā bija arī kormeistare un vēlāk diriģente Daina Klišāne. Patlaban līdzās kora mākslinieciskajai vadītājai ir diriģentes Elīza Hvane un Aija Bogdane. 

Panākumi 

Kora repertuārā ir gan tautasdziesmu apdaru, skaņdarbu un kompozīciju no pasaules klasikas, gan latviešu komponistu darbi, gan arī garīgā mūzika. «Delta» ir ieguvusi starptautisku pieredzi, ar panākumiem piedaloties dažādos koru festivālos un konkursos Vācijā, Itālijā, Spānijā, Austrijā, Nīderlandē, Igaunijā un Norvēģijā, Polijā, Francijā.

Pasaules koru olimpiādē 2014. gadā koris ieguva Zelta diplomu, savukārt 2017. gadā izcīnīja Zelta medaļu Eiropas koru olimpiādes konkursā «Nāciju Grand Prix Rīga 2017», kā arī sudraba diplomu VI Gdaņskas Starptautiskajā koru konkursā 2017. gadā. Toties šogad janvārī iegūts 1. pakāpes diploms 13. Starptautiskajā garīgās mūzikas festivālā «Sudraba zvani» Daugavpilī. Koris ir piedalījies visos Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos, Baltijas valstu studentu dziesmu un deju svētkos «Gaudeamus», kā arī guvis panākumus dažādos starptautiskos konkursos un festivālos.

Kopīgot rakstu

Universitāte

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

15. maijs, 2019 plkst. 17:25

Līdzīgi raksti

Ziņas

_