RTU Rīgas Biznesa skola kopā ar partneriem uzlabos interneta jaudu Latvijas skolās

2. februāris, 2021
Foto: Pixabay.com

Lai palielinātu interneta datu pārraides iespējas Latvijas skolās, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un sadarbības partneri, viņu vidū arī Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), parakstījuši sadarbības memorandu «Jaudīgs internets ikvienai Latvijas skolai». Tas paredz Latvijas izglītības iestādēs ieviest maksimāli ātru un izmaksu efektīvu internetu, veicinot plašāku digitālā mācību satura un metožu izmantošanu mācību procesā.

Sadarbības memorandu parakstījuši IZM, RTU, sakaru operatori SIA «Tet», VAS «Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs» (LVRTC), SIA «Latvijas Mobilais Telefons» (LMT), SIA «Tele2», SIA «Bite Latvija», SIA «LinkIT/Dati grupa», datu iekārtu ražotājs SIA «Mikrotīkls» un Latvijas Pašvaldību savienība.

Memorands paredz izveidot kopīgu darba grupu skolu datu pārraides iespēju pilnveidošanai, un to koordinēs RTU Rīgas Biznesa skola (RBS). Partneri  sadarbībā ar skolām nodrošinās iespējami labākos risinājumus, kas paredz vairākas aktivitātes. Skolām būs iespējas nomainīt iekārtas un/vai mainīt tehniskos ātruma ierobežojumus. Nepieciešamības gadījumā, kur tas iespējams, tiks nodrošinātas iekārtas datu pārraides jaudas palielināšanai. Vienošanās paredz palielināt arī datu pārraides pieslēguma jaudu, lai datu pārraides ātruma palielināšana nesamērīgi nesadārdzina esošā pakalpojuma izmaksas, līdzīgu pakalpojumu nodrošinot pēc vienādiem izmaksu principiem. Memorands paredz arī uzlabota institucionālā risinājuma izstrādi, kas ilgtermiņā nodrošinātu Latvijas skolu tehnoloģiskā nodrošinājuma pastāvīgu attīstību.

Latvijas Pašvaldību savienības organizētajā pašvaldību aptaujā tika noskaidrots skolās izmantotā interneta pieslēgums un ātrums. Vairums Latvijas skolu interneta pieslēgums nodrošina pilnvērtīgu datu pārraides apjomu attālinātā mācību procesa organizēšanai un iespējas izmantot digitālo mācību saturu, tomēr aptuveni 300 skolām aptaujas dati uzrāda nepietiekamu interneta ātrumu, tāpēc sadarbības memoranda partneri ir vienojušies veikt nepieciešamos darbus maksimāli ātra un izmaksu efektīva interneta jaudas palielināšanai primāri šajās izglītības iestādēs.

Balstoties uz aptaujas datiem RTU RBS studenti pilotprojektā ir uzsākuši sadarbību ar vairākām skolām, lai precizētu to vajadzības. Savukārt datu pārraides pakalpojuma sniedzēji un datu pārraides iekārtu ražotājs izvērtēja iespējas uzlabot skolu interneta pieslēguma jaudas.

Pilotprojektā sešas skolas atzina, ka to interneta datu pārraides vajadzības tiek nodrošinātas, trijās jau tiek īstenoti projekti un vēl deviņas atsaukušās sadarbībai, lai veiktu uzlabojumus.

Pilotprojektā gūtie secinājumi un pieredze liecina, ka skolu interneta jaudas palielināšanu daudzos gadījumos iespējams panākt ar salīdzinoši nelieliem resursiem vai bez būtiskiem kapitālieguldījumiem. Atsevišķos gadījumos skolām ir nepieciešama pareiza iekšējo datu pārraides tīklu konfigurēšana vai papildu datu pārraides iekārtu uzstādīšana. Tāpat pieredze liecina, ka nereti nepieciešama arī ciešāka sadarbība un informācijas apmaiņa starp skolu, pakalpojuma sniedzēju, pašvaldību, iekārtu ražotājiem un citiem partneriem efektīvākas datu pārraides iespēju nodrošināšanai.

Patlaban norit darbs, lai katrai skolai atbilstoši tās interneta datu pārraides pakalpojuma sniedzējam, apzinātu maksimāli iespējamo interneta datu pārraides ātrumu. Līdz marta beigām izvirzīts mērķis vēl 150 skolām palielināt interneta datu pārraides ātrumu. RTU RBS studentu projekta grupa ir izveidojusi īpašu interneta vietni, kur saziņas platformā skolām ir iespējas risināt dažādus jautājumus, lai uzlabotu interneta ātrumu un pieejamību, kā arī pieteikt vajadzības jaudīgākam internetam. Tāpat ar interaktīvas kartes palīdzību var iepazīties, kāds un cik jaudīgs interneta pieslēgums patlaban tiek nodrošināts konkrētā skolā.

Saistītie tagi:

RTU Sabiedrisko attiecību departaments