RTU rektors piedalās Pasaules gada balvas zinātnē un mākslā pasniegšanā Leidenes Universitātē

13. novembris, 2017
Omar M. Yaghi. Foto: universiteitleiden.nl

Leidenes Universitātē (Leiden University), Nīderlandē, svinīgā ceremonijā pasniegtas gadskārtējās Pasaules kultūras padomes (World Culture Council – WCC) gada balvas zinātnē un mākslā. Zinātnes balvas pretendentu izvērtēšanā un apbalvošanas ceremonijā piedalījās arī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis, kurš pērn tika ievēlēts Starpdisciplinārajā komitejā, kas lemj par WCC balvas ieguvējiem.

Alberta Einšteina Pasaules balva zinātnē šogad piešķirta Omar M. Yaghi, Kalifornijas Universitātes Bērklijā profesoram par viņa nozīmīgajiem pētījumiem ķīmijā, tajā skaitā jaunu ķīmijas izpētes lauku atklāšanu, attīstot jaunus materiālus, kuri izmantojami tīrās enerģijas iegūšanā, hidrokarbona atdalīšanā, tīra ūdens ražošanā, katalīzē, kā arī elektronikā.

Leonardo da Vinči Pasaules balvas mākslā laureāts šogad ir Toronto Universitātes (University of Tronto), Kanādā, emeritētais profesors Russell Hartenberger. Balva ir novērtējums viņa mūža ieguldījumam, attīstot un veidojot izpratni par mūziku un tās pasniegšanas veidu, šķērsojot dažādas kultūras, mūzikas žanrus un respektējot pasaules tradīciju dažādību. Īpaši izcelts arī viņa ieguldījums perkusiju un mūsdienu mūzikas jomas attīstīšanā.

Svinīgā WCC apbalvošanas ceremonija norisinājās 8. novembrī. Pagājušajā gadā WCC apbalvošanas ceremoniju organizēja RTU, un tā notika Latvijā vienlaikus ar RTU 154. dzimšanas dienu.

Vizītes laikā Nīderlandē RTU rektors tikās arī Leidenes Universitātes rektoru profesoru Carel Stolker un pārrunāja sadarbības iespējas ķīmijas, materiālzinātnes, humanitāro zinātņu un fizikas jomā, kā arī studentu, akadēmiskā personāla mobilitāti un sadarbību pētniecībā Eiropas un citos projektos, tajā skaitā «Horizon 2020» programmā.

WCC balvas par cilvēcei nozīmīgiem sasniegumiem kultūrā, izglītībā un zinātnē piešķir kopš 1984. gada, ceremonijas norisei ik reizi izraugoties citu vietu. Iepriekš balvu pasniegšana notikusi Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā, Šveices Federālajā tehnoloģiju institūtā Cīrihē, Austrālijas Nacionālajā universitātē, Oksfordas Universitātē, Prinstonas Universitātē u.c.

WCC

RTU Sabiedrisko attiecību departaments