RTU rektors piedalās Latvijas un CERN līguma parakstīšanā

31. oktobris, 2016
Latvijas valdības līgumu ar CERN paraksta izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis un CERN ģenerāldirektore Fabiola Džanoti (Fabiola Gianotti)

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis pirmdien, 31. oktobrī, kopā ar izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski piedalījās Latvijas valdības un Eiropas kodolpētniecības centra (CERN) Zinātniskās un tehniskās sadarbības līguma parakstīšanā, kas norisinājās CERN mītnē Ženēvā, Šveicē. Valdības un CERN līgums ir RTU mērķtiecīga darba rezultāts, jo RTU jau vairākus gadus sekmīgi sadarbojas ar CERN, piedaloties kopējos zinātniskajos projektos.

Fotogalerija

CERN jau 60 gadus ir galvenais kodolizpētes centrs pasaulē. Tajā veikti visprogresīvākie atklājumi, kas ietekmē globālo attīstību. Tieši CERN ir izgudrots internets un pirms dažiem gadiem, izmantojot lielo hadronu paātrinātāju, atklāts Higsa bozons. Pateicoties valsts un CERN līgumam, arī Latvijai nu būs pieeja šīm zināšanām un iespēja tās papildināt ar savu ieguldījumu.

«Līgums paver jaunas iespējas Latvijas zinātniekiem — mēs izejam  sadarbības arēnā, kur vienlīdzīgi spēlēsim kopā ar nopietnu partneri. Atsevišķi RTU pētnieki jau strādā ar CERN, jo RTU kopš 2012. gada ir Latvijas pārstāve CERN de facto un būtībā ir bijusi klāt valdības sadarbības līguma izveidē. Taču valsts mērogā Latvija ar CERN līdz šim nav sadarbojusies,» saka RTU rektora padomnieks profesors Toms Torims.

Latvijas zinātnieki varēs tieši piedalīties CERN zinātniskajos projektos. 2017. gada janvārī darbu CERN sāks RTU doktorants Artūrs Ivanovs, kurš veiks pētījumu spēka elektronikas jomā. Zinātnieki varēs apmeklēt CERN skolas un vasaras programmas. T. Torims uzsver, ka sadarbības līgums tapis, arī pateicoties Latvijas Ārlietu ministrijai un vēstniekam ANO Ženēvā Jānim Kārkliņam.

Vienlaikus ar ministru un RTU rektoru CERN viesojas RTU Inženierzinātņu vidusskolas (IZV) 11. klases skolēni un skolotāji. Viņi 31. oktobrī, darbojoties CERN laboratorijā, satikās ar K. Šadurski un L. Ribicki un videokonferencē sazinājās ar IZV skolēniem un skolotājiem Latvijā, lai arī viņiem attālināti būtu iespēja ielūkoties CERN

RTU un CERN sadarbība kļūst aizvien intensīvāka — drīzumā tiks uzsākts kopējs darbs starptautiskā projektā, izstrādājot tehnoloģijas un materiālus jauniem paātrinātājiem. RTU zinātnieki un doktoranti jau līdz šim regulāri viesojušies CERN, savukārt CERN zinātnieki RTU lasījuši vieslekcijas. Ar RTU finansiālu atbalstu vairāki Latvijas fizikas skolotāji šā gada vasarā viesojās CERN, iegūstot vērtīgas zināšanas par kodolfiziku, lai to vēlāk varētu izmantot mācību darbā.

RTU Komunikācijas un mārketinga departaments

31. oktobris, 2016 plkst. 15:41