RTU rektors: Pārmaiņām jābūt gudrām

7. augusts, 2018

«Mūsu nākamā prioritāte – gudru pārmaiņu vadība. Pārmaiņas būs, tas ir neizbēgami, bet jāpanāk, lai tās būtu gudras,» Latvijas Radio raidījumā «Krustpunktā», diskutējot par augstākās izglītības konsolidāciju Latvijā, norāda Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis.

Apspriežot medijos izskanējušo neoficiālo informāciju par iespējamu vairāku augstskolu reorganizāciju, L. Ribickis norāda, ka jau četrus gadus Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) līgumā par budžeta vietu finansēšanu RTU iekļāvusi papildu punktu, kas paredz sarunas par iespējamu apvienošanos ar vairākām Latvijas izglītības iestādēm. Šādas sarunas ir notikušas, taču, kā uzsver L. Ribickis, netiek diskutēts par juridisku pievienošanos, bet kopēju darbību, piemēram, kādai mācību iestādei RTU pievienojoties aģentūras statusā. Tas būtiski atšķiras no Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) apvienošanās, viņš norāda. Vēlmi ciešāk sadarboties ar RTU paudusi Olaines koledža, to atbalsta arī RTU Senāts, tālāka rīcība atkarīga no IZM, viņš turpina.

L. Ribickis arī norāda, ka jau šobrīd Latvijas lielākās augstākās izglītības iestādes savstarpēji sadarbojas, veidojot kopīgas starpdisciplināras studiju programmas, par kurām ir interese gan vietējiem, gan ārvalstu studentiem.

Uz jautājumu, vai augstākās izglītības konsolidācija, vienlaikus palielinot finansējumu, palīdzētu Latvijas augstskolām starptautiskajos reitingos tuvoties kaimiņvalstu universitātēm, L. Ribickis atgādina, ka valsts finansējums visam studiju procesam Latvijā ir nedaudz mazāks, nekā Igaunijas garantētais finansējums vienai Tartu Universitātei. Tartu ir 1,5 tūkstoši doktorantu, kuri veic pētniecības darbu; augstskolu reitingus ietekmē ieguldījumi pētniecībā, publikāciju skaits, citējamība – «naudas pārvēršana zināšanās». Ja to nedara, augstāk par 500. – 600. vietu pasaules reitingos mēs netiksim, viņš nosaka, uzreiz piebilstot, ka arī šāds novērtējums apmēram 30 tūkst. pasaules universitāšu konkurencē nav slikts, vēl vairāk – pie zema valsts finansējuma tas liecina par Latvijas augstākās izglītības iestāžu darbības efektivitāti.

Raidījumu «Krustpunktā» iespējams noklausīties šeit.

7. augusts, 2018 plkst. 15:02