RTU rektors līdz ar zinātniekiem no 13 ES valstīm vienojas par Eiropas zinātnes un pētniecības attīstības pamatnostādnēm

12. marts, 2019
Foto: pixabay.com

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis līdz ar 38 zinātniekiem no 13 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm parakstījuši kopīgu komunikē, kurā pausta apņemšanās līdz 2050. gadam padarīt ES par pasaules spēcīgāko kopienu un līderi izglītības, pētniecības, inovācijas, kvalitātes un ētisko standartu jomā.

Komunikē iekļauti ES attīstības jautājumi un zinātnieku loma tajā. Dokumentā norādīts, ka ES nākotnes lēmumiem ir jābūt balstītiem pierādījumos un zinātniekiem jāpieliek savas pūles, lai laicīgi spētu sniegt precīzi mērķētus padomus, kā arī jāuzlabo savs sniegums zinātnes komunikācijā, lai viņu veikums būtu neatņemama lēmumu pieņemšanas sastāvdaļa. Īpaši uzvērta nepieciešamība koncentrēties uz ES vienotu un vienmērīgu attīstību, plaisas un atšķirību mazināšanu starp bloka Austrumu un Rietumu, Ziemeļu un Dienvidu dalībvalstīm, kā arī to ciešākas sadarbības veicināšana.

Dokumentā definēta «Eiropas augstākās izglītības, zinātnes un inovācijas kultūra» un uzvērts, ka tās pamatā ir kritiskā domāšana, kura ir jāattīsta un jāveicina visā mūžizglītības ciklā – no pamatskolas līdz tālākizglītībai. Savukārt izglītības, zinātnes un inovācijas jomas vadošajam kritērijam nemainīgi jāpaliek izcilībai. Komunikē uzsvērta nepieciešamība veicināt iekļautību, attīstīt kopīgus pētniecības projektus un īstenot pētnieku apmaiņas projektus tādā veidā, lai nepieļautu smadzeņu aizplūšanu Rietumu un Ziemeļu virzienā.

Komunikē pēcvārdā teikts: «Panākumi Eiropas izglītībā, pētniecībā un inovācijā nav gūstami bez akadēmiskas autonomijas, pētniecības un ideju brīvības».

Joint communiqué – Forum Future Europe – «Raising Inclusion and Performance of European Research and Innovation»

12. marts, 2019 plkst. 10:25