RTU rektors: Būsim visi izgudrotāji!

31. oktobris, 2018

Radot un patentējot inovatīvas tehnoloģijas, universitātes var atbalstīt uzņēmumus jaunu un konkurētspējīgu produktu ieviešanā.

Tā, piedaloties Patentu valdes organizētajā diskusijā, pauda Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis. Uzsverot patentēšanas lomu, viņš norādīja, ka pasaules vadošie uzņēmumi lepojas ar simtiem un tūkstošiem pieteikto patentu, un, izmantojot jaunus, inovatīvus paņēmienus un tehnoloģijas, nodrošina sev labus finanšu rādītājus.

Diskusija tika rīkota grāmatas «Patentu valde un izgudrotājdarbība Latvijā 1918-1940» atvēršanas svētkos. Pirmo reizi kopš Latvijas Republikas dibināšanas, sadarbojoties Patentu valdei un Latvijas Nacionālajam arhīvam, apzināti un digitalizēti Latvijas izgudrotāju patentu pieteikumi no pirmā pieteikuma pēc valsts neatkarības iegūšanas līdz 1940. gadam. Iegūtie dati apkopoti grāmatā. Tā kā mūsdienās lielākā daļa patentu pieteicēju ir pētniecību institūti un universitātes, diskusijā, piedaloties L. Ribickim, Latvijas Universitātes rektoram Indriķim Muižniekam, Latvijas Zinātnes akadēmijas pārstāvim, RTU profesoram Andrejam Krasņikovam, profesoram Andrim Ambainim un Patentu valdes direktoram Sandrim Laganovskim, tika diskutēts ne vien par izgudrojumu nozīmi un ietekmi uz tautsaimniecības attīstību valsts pirmajos pastāvēšanas gados, bet arī mūsdienu izgudrojumiem, aktuālajām tendencēm tehnoloģiju pārnesē un komercializācijā.

L. Ribickis diskusijā arī pauda, ka patentu vērtībai būtu jābūt līdzvērtīgai zinātniskām publikācijām augsti citējamos žurnālos, tie būtu arī jāņem vērā, novērtējot universitātes vai pētnieciskā institūta zinātnisko darbību.

RTU patentu portfelī ir ap 160 Latvijas un 9 ārvalstu patenti. Visaktīvāk patentus piesaka RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes pētnieki, kuriem seko Būvniecības inženierzinātņu un Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes pētnieki.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

31. oktobris, 2018 plkst. 9:03