RTU radīto netradicionālas piedziņas robotu varēs izmantot medicīniskās manipulācijās cilvēku asinsvados

5. decembris, 2016
.
.
.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) jaunais zinātnieks Mārcis Eimanis no Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes izstrādājis netradicionālas piedziņas autonomu robotu, kas spēj pārvietoties pa sauszemi, zem ūdens, irdenos materiālos un caurulēs. Attīstot šo tehnoloģiju mikroizmēros, nākotnē būs iespējams šādus robotus izgatavot medicīnisku manipulāciju veikšanai cilvēka asinsvados.

Robota izstrādē RTU doktorants iedvesmojies no baktērijām, kas šķidrumos pārvietojas ar rotējošu viciņu palīdzību. Līdzīgi baktērijām, robots pārvietojas ar dzinējspēku, kas tiek iegūts, rotējot priekšpusē un aizmugurē izvietotas pretēji vērstas vītnes. Robotam dots vārds «Durbis», to veidojot no vārdiem «dubults» un «urbis» un tā ilustrējot robota darbības principu.

M. Eimanis stāsta, ka «prototips, izstrādājot promocijas darbu, tika izgatavots viena iemesla dēļ – lai pierādītu, ka šāds piedziņas veids spēj strādāt. Uz vienas ass izvietotās pretēji vērstās vītnes rotējot rada dzinējspēku. Tādējādi robots var pārvietoties gan uz priekšu, gan atpakaļ. Savukārt «Durbja» vidusdaļā iestrādātais šarnīrs nodrošina kustības virziena maiņu augšup, lejup vai uz sāniem».

Izmantojot šādu piedziņu, iespējams izgatavot pētniecībai un militārām vajadzībām piemērotus sauszemes un zemūdens robotus. Tā kā robots spēj pārvietoties pa granulārām vidēm, «Durbis» varētu rast pielietojumu arī lauksaimniecībā, piemēram, lai irdinātu ne pārāk blīvas substances. Pielāgojot izmērus un materiālus, būtu iespējams izgatavot robotus arī cauruļu apkopei, savukārt, attīstot tehnoloģiju mikroizmēros, nākotnē varētu izgatavot robotus medicīnisko manipulāciju veikšanai cilvēka asinsvados.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Zinātnes koordinācijas un informācijas nodaļa

Publikācijas datums

5. decembris, 2016 plkst. 13:19

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi