RTU profesors stāsta par oglekļa dioksīda izmantošanas iespējām

19. aprīlis, 2018
.
.
.
Foto: pixabay.com

Pasaulē turpina palielināties oglekļa dioksīda apmērs, tikmēr zinātnieki aktīvi pēta šīs kaitīgās vielas izmantošanas iespējas. Par to Latvijas Radio raidījumā «Zināmais nezināmajā» 18. aprīlī stāsta Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes profesors Valdis Kampars. 

Profesors skaidro, ka oglekļa dioksīda apjoms atmosfērā palielinās katru gadu. Un pašlaik nekas neliecina nedz par iespējamo pieauguma tempu palēlināšanos, nedz par tā krišanos. Šis pieaugums saistāms ir ar to, ka lielu enerģiju prasa ekonomikas uzturēšana, kā arī mūsu nesaprātīgā rīcība zemes izmantošanas procesos, lielos apjomos izcērtot mežus. 

Cīņai ar lielo CO2 daudzumu ir vairāki virzieni. Viens no tiem ir enerģijas patēriņa samazināšana un taupīšana, piemēram, siltinot ēkas. Otrs – emitējošo ražošanas uzņēmumu emisiju samazināšana. CO2 varētu arī deponēt, to nepalaižot gaisā. Un pēdējā laikā zinātnieki arī ļoti aktīvi meklē veidus, kā CO2 izmantot kā izejvielu. 

Atbildot uz jautājumu, kā tikt pie šīs izejvielas, V. Kapmars skaidro, ka pēc sadegšanas procesa CO2 ir lielā koncentrācijā, un ir radītas daudzas tehnoloģijas, kā to uztvert, atdalīt no pārējām daļām. To var, piemēram, sašķidrināt, samazinot tā tilpumu, un iesūknēt to kaut kur. Milzīgus oglekļa dioksīda daudzumus emitē termocentrāle, un tur šo vielu var uztvert uz vietas un izmantot. 

Lai cīnītos ar to emisiju daļu, kuru emitē transports, ir jāņem gaiss un jāattīra līdz nepieciešamajam līmenim. 

Latvijas Radio raidījums «Zināmais nezināmajā» (18.04.2018.)
 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

19. aprīlis, 2018 plkst. 15:50

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi