RTU profesors Jānis Grundspeņķis saņem Atzinības krustu

24. augusts, 2020
Foto: Valsts prezidenta kanceleja

Valsts prezidents Egils Levits piektdien, 21. augustā, svinīgajā pasākumā Rīgas pilī pasniedza Atzinības krustu Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) profesoram Jānim Grundspeņķim. Augstos valsts apbalvojumus Ordeņa kapituls tradicionāli piešķīra, gatavojoties Latvijas neatkarības atgūšanas svinībām 4. maijā, taču apbalvojumu pasniegšana pavasarī nenotika koronavīrusa ierobežojumu dēļ.

J. Grundspeņķa zinātniskā darbība ir saistīta ar mākslīgo intelektu. «Profesors Grundspeņķis savā darba mūžā ir izveidojis RTU mākslīgā intelekta skolu, kuras audzēknis esmu arī es. Ar pilnu atbildību varu apgalvot, ka mākslīgā intelekta jomā šīs skolas pārstāvji ir starp spēcīgākajiem Baltijas valstīs. Ar savu ieguldījumu mūsu fakultātē viņš simbolizē augstu kvalitāti un prasības kā pret sevi kā profesionāli, tā arī pret studentiem. Esmu patiesi priecīgs par Ordeņa kapitula lēmumu un uzskatu, ka profesors jau sen bija pelnījis šādu atzinību,» saka DITF dekāns profesors Agris Ņikitenko.

J. Grundspeņķis strādā ar sarežģītu tehnisku sistēmu struktūrmodeļu sintēzes un analīzes problēmām projektēšanas sākumstadiju un tehniskās diagnostikas uzdevumu risināšanai. Ir tālāk attīstījis profesora Jāņa Oša izstrādāto pieeju topoloģisko (grafmodeļu) izmantošanai tehniskās diagnostikas uzdevumu risināšanai un pamatojis sarežģītu tehnisku sistēmu struktūrmodelēšanas metodoloģiju nepilnīgas informācijas apstākļos.

Patlaban profesora zinātniskie pētījumi fokusējušies uz zināšanu iegūšanas un atspoguļošanas problēmām, it īpaši, uz zināšanu bāzes konstruēšanas automatizācijas jautājumiem.

J. Grundspeņķis ir vairāk nekā 110 zinātnisko publikāciju autors. Ir bijis arī DITF dekāns, vada DITF Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedru.

Kopā ar J. Grundspeņķi augstos valsts apbalvojumus saņēma cilvēki, kuri sekmēja Latvijas valstiskuma atgūšanu nevardarbīgā parlamentārā ceļā, kā arī dažādu profesionālo nozaru pārstāvji, kuru darbība veicinājusi demokrātiskas, tiesiskas un nacionālas valsts izaugsmi. Kopumā augstākie Latvijas valsts apbalvojumi piešķirti 67 sabiedrības pārstāvjiem – Triju Zvaigžņu ordenis piešķirts 35, Viestura ordenis – 21, un Atzinības krusts – 11 personām.

Saistītie tagi:

RTU Sabiedrisko attiecību departaments