RTU profesors Ainārs Paeglītis iesaka ieguldīt pamatīgu un drošu tiltu būvniecībā

21. novembris, 2018
.
.
Transportbūves ir interesanta un perspektīva profesija, jo tilti un jauni ceļi Latvijā vienmēr būs vajadzīgi, saka RTU profesors, Atzinības krusta ordeņa kavalieris Ainārs Paeglītis. Foto: ekrānuzņēmums no laikraksta «Diena»

«Tilts nav kapu piemineklis, bez apkopes tas nestāvēs 100 gadu,» saka Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības inženierzinātņu fakultātes profesors Ainārs Paeglītis. Viņš valsts svētkos saņēma augstu valsts apbalvojumu — Atzinības krustu — par ieguldījumu Latvijas ilgtspējīgā attīstībā, būtisku uzmanību veltot autoceļu tiltu projektēšanas, izpētes un to darbmūža pagarināšanas problēmām.

Intervijā 21. novembra «Dienā» A. Paeglītis stāsta par paša projektētajiem tiltiem, piemēram, 137 metrus garo loku tiltu pār Gauju Ādažos. To būvējot 2007. gadā, pirmoreiz tika lietoti tērauda cauruļveida loki, kas pildīti ar dzelzsbetonu, nodrošinot to stingrumu, tāpēc šis tilts var noturēt lielas slodzes.

Profesors skaidro, ka projektēšana ir radošs process — vispirms jāizdomā tilta vizuālais tēls, lai tas labi iederētos apkārtējā vidē, un tad, kas pats svarīgākais, — jādomā par tilta drošību. Viņš iesaka vairāk naudas ieguldīt tilta būvniecībā, lai mazāk vajadzētu investēt remontos. Kaut gan ikdienā par tiltiem ir jārūpējas regulāri divreiz gadā jāmazgā, reizi septiņos gados jāmaina segums un ik pa 25 gadiem — deformācijas šuves. Ja tas netiek ievērots, tilta mūža ilgums samazinās un tas braucējiem un gājējiem kļūst arvien nedrošāks. 

Uz jautājumu, kāpēc vērts studēt transportbūves, profesors atbild — jo tā ir interesanta un perspektīva profesija un tilti un jauni ceļi Latvijā vienmēr būs vajadzīgi. «Tā kā mums šobrīd ir ļoti daudz tiltu, kas būvēti pagājušā gadsimta 60. un 70. gados un kuru kalpošanas laiks beidzas, līdz ar to šiem jaunajiem speciālistiem būs nodrošināts darbs,» profesors skaidro un piebilst — RTU diploms ir konkurētspējīgs arī ārzemēs, tāpēc, pat ja Latvijā darbu apjoms samazināsies, transportbūvju speciālisti vienmēr darbu atradīs arī ārpus Latvijas. 

2018. gada 21. novembra laikraksta «Diena» publikācija «Māca jauniešus, kuri būvēs valsti jaunajā simtgadē»

Kopīgot rakstu

Universitāte

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

21. novembris, 2018 plkst. 13:37

Līdzīgi raksti

Ziņas

_