RTU atklāta unikāla robotizēta sistēma, kas var palīdzēt trenēties sportistiem un pilotiem

5. septembris, 2019
.
.
.
RTU zinātnieki iecerējuši virtuālajā realitātē izveidot Siguldas bobsleja un kamaniņu trasi, lai ar simulācijas palīdzību varētu noskaidrot potenciālo sportistu spējas, piemēram, pilotēt bobsleja kamanas. Foto: Elīna Karaseva, RTU

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) otrdien, 10. septembrī, plkst. 14.00 Ķīpsalā, RTU Laboratoriju mājā, Paula Valdena ielā 1 prezentēja liela kustību diapazona robotizēto simulatoru. Tā ir unikāla – Ziemeļeiropā patlaban vienīgā – sistēma, ar kuras palīdzību iespējams veikt gan starpdisciplinārus pētījumus virtuālās realitātes, medicīnas, kustības vadības un citās jomās, gan arī nākotnē to varētu izmantot lidaparātu pilotu un sportistu treniņiem. 

Robotizētā sistēma ir balstīta uz liela izmēra robota roku, kuras celtspēja ir 600 kilogramu, un šai rokai piestiprinātu speciāli sagatavotu virtuālās realitātes kabīni, kurā iespējams atrasties cilvēkam. Robotam darbojoties, tiek radīta vienota kustības un virtuālā attēla iedarbība uz cilvēku, tāpēc šo robotu var izmantot dažādiem simulācijas treniņiem. Piemēram, iespējams radīt sajūtu, ka cilvēks sēž lidaparātā un to vada, vai arī sportists – kamaniņbraucējs – lielā ātrumā traucas lejup pa trasi. 

Šāda simulatora sistēma – KUKA robots – patlaban ir vienīgā ne tikai Baltijā, bet arī Ziemeļeiropā un RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes zinātniekiem, kā arī industrijai paver plašas pētījumu iespējas, piemēram, elektriskās piedziņas un kustības vadības, mehānikas un kinemātikas, mehānisku sistēmu datoru modelēšanas un virtuālās realitātes izstrādes jomās, kā arī medicīnā un sportā. 

RTU zinātnieki iecerējuši virtuālajā realitātē izveidot Siguldas bobsleja un kamaniņu trasi, lai ar simulācijas palīdzību varētu noskaidrot potenciālo sportistu spējas, piemēram, pilotēt bobsleja kamanas. Līdzīgi pētījumi iespējami arī medicīnā, izzinot cilvēka un tehnoloģisko iekārtu mijiedarbību, piemēram, kā potenciālie lidaparātu piloti rīkojas kritiskās situācijās, kad lēmums jāpieņem pāris sekunžu laikā. 

Izmantojot šo un citas jaunākās tehnoloģijas, RTU stiprina savas pētniecības iespējas starptautiskā mērogā, lai sasniegtu izcilus rezultātus pētniecībā un piesaistītu pasaulē atzītas ārvalstu pētniecības partnerinstitūcijas. 

 

RTU prezentē unikālu robotizētu sistēmu, kas var palīdzēt trenēties sportistiem un pilotiem


LNT «900 sekundes» (10.09.2019.)

Iekārta iegādāta ar ERAF līdzfinansējumu no projekta «Rīgas Tehniskās universitātes Inženierzinātņu un viedo tehnoloģiju centra infrastruktūras attīstība Viedās specializācijas jomās» (Vienošanās Nr.1.1.1.4/17/I/004).

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

5. septembris, 2019 plkst. 11:13

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi