RTU pirmo reizi piedalīsies sarunu festivālā «Lampa»

12. jūnijs, 2018
.
.
.

Ar plašu sarunu programmu un neparastu norises vietu – speciāli izveidotu platformu kokos - Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ar sadarbības partneriem 29. un 30. jūnijā piedalīsies sarunu festivālā «Lampa» Cēsīs.

Sarunu sesiju uz platformas KO-KĀ vienojošais elements ir tēma – klimata pārmaiņas. Klimata pārmaiņas ir aktuāls, daudzšķautņains jautājums, kas daudzos pasaules nostūros tiek apšaubīts: «Vai tas notiek? Kurš atbildīgs/ vainīgs? Kas tiek darīts? Vai tiek darīts? Vai es varu, ko darīt?» Intensīvā divu dienu programmā tiks aktualizēts jautājums par individuālo, kolektīvo un valstisko atbildību klimata pārmaiņu novēršanā, sadalot to trīs laika nogriežņos - «Pagātne (3 līmeņu atbildības)», «Tagadne (3 līmeņu atbildības)», «Nākotne (3 līmeņu atbildības)».

RTU sadarbības partneri festivālā «Lampa» ir RTU Cēsu filiāle, SIA «ZAAO», AS «Latvenergo», LŪKA, Biedrība «Ekodizaina kompetences centrs», kustība «Zero Waste Latvija» un Vidzemes augstskola. Dalība festivālā tiek nodrošināta ar «Climate -KIC HUB Latvia» atbalstu.

Sarunas sadalītas vairākos blokos. 29. jūnijā plānots diskutēt par to, «vai zaļš ir un būs zaļš» - kas ir klimata pārmaiņas, kā tas skar Latviju, tās iedzīvotājus un ar ko dažādām sabiedrības grupām būs jārēķinās tuvākā un tālākā nākotnē; «vai ir jēga no tā, ko tu un es daru?» - par paradumiem un jaunām iespējām laikā, kad patērnieciskums ir pārņēmis lielāko daļu sabiedrības. Patēriņa ietekmei uz klimata pārmaiņām un jautājumam, vai samazinoties patēriņam, situācija mainītos, veltīta arī diskusija starp mārketologiem un aktīvistiem «Patēriņa fenomens – kurš vainīgs, kurš laimīgs». Plānots arī runāt par godprātīgu un uz pierādījumiem balstītu klimata pārmaiņu komunikāciju ne tikai kā veidu informācijas nodošanai, bet arī rīku sociālu problēmu iezīmēšanai un risināšanai. Piektdienas vakars tiks noslēgts ar aizraujošiem pieredzes stāstiem par to, kā dzīvo pingvīni, kā kūst ledāji un kas notiek aiz Polārā loka. Viena no stāstniecēm būs klimata žurnāliste un filmu režisore Bernice Notenboom, kura 2008. gadā kļuva par pirmo sievieti, kura sasniegusi Ziemeļpolu un Dienvidpolu un pārgājusi Grenlandi ar ledus slēpēm viena gada laikā. 2009. gadā viņa sasniedza Everesta kalna virsotni.

Savukārt 30. jūnijā notiks gan sarunas par to, kā atšķirt «eko» no «šmeko» laikā, kad, apzinoties sava patēriņa ietekmi uz vidi, sabiedrībā aug pieprasījums pēc produktiem un pakalpojumiem, kas radīti videi saudzīgā veidā, un veikalu plauktos un internetā teju ikviens ir «zaļš» vai vismaz izmanto zaļo krāsu, gan par aprites ekonomiku kā stūrakmeni jaunā tautsaimniecības produktivitātes un konkurētspējas modelī. Plānots ieskatīties arī nākotnē, zīmējot nākotnes cilvēku un nākotnes ekonomiku, prognozējot tehnoloģiju attīstību. Sarunu festivāla «Lampa» izskaņā RTU ar sadarbības partneriem aicinās visus interesentus meklēt domubiedrus, dalīties ar idejām un jau eksistējošiem produktiem, pakalpojumiem un iniciatīvām, kas varētu palīdzēt padarīt Latviju zaļāku!

Paralēli diskusijām, kurās piedalīsies dažādu jomu vietējie un ārvalstu eksperti, notiks arī lekcijas, piemēram, RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore Dagnija Blumberga stāstīs par klimata pārmaiņu cēloņiem un to kas būtu jādara inženierzinātnēs, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Ģeogrāfijas nodaļas vadītājs, docents, vadošais pētnieks Raimonds Kasparinskis – par faktoriem, kas ietekmē laika apstākļu un klimata mainību, uzņēmumu stratēģiskās un vadības konsultants Jānis Kļaviņš – par mītiem un patiesību par patēriņu, bet jauno žurnālistu organizācijas «Climate Tracker» pārstāve Renee Karunungan dalīsies ar izstrādātajiem komunikācijas rīkiem, ko izmantot, veicinot uz pierādījumiem balstītu komunikāciju par klimata pārmaiņām. Savukārt apzinātības pasniedzējs Jurģis Ansis Stabings viesīs skaidrību, kāpēc mums šķiet, ka mēs zinām, ko gribam, bet, tad, kad to esam sasnieguši, bieži esam apmierināti tikai īslaicīgi. Kapitālisma kultūra balstās uz gribas brīvību, iegribu piepildīšanu — tā ir viens no pamatiem. Tomēr jautājums paliek neatbildēts — kāpēc mēs joprojām jūtamies nepiepildīti? Un kas nepieciešams piepildījumam?

Par vidi, aprites ekonomiku un patēriņu, zero waste, kā arī klimatu tiks runāts arī stāvizrādē jeb sieviešu stand-up SS – Slieku stendaps, kurā uzstāsies Džemma Sudraba, Mairita Lūse, Agnese Logina un Konstancija Krūze. Interesentiem būs iespējams darboties arī interaktīvās darbnīcās. Interaktīvās darbnīcas tiek organizētas sadarbībā ar Repair caffee by RTU Cēsu filiāle, Skudra URDA, LŪKAS ūdens bārs un Zaļo virtuvi.

Ar RTU programmu, lektoriem un diskusiju dalībniekiem sarunu festivālā «Lampa» iespējams iepazīties šeit.

Šogad sarunu festivāls notiek ceturto reizi, programmā paredzēti vairāk nekā 270 pasākumi par visdažādākajām tēmām latviešu, krievu un angļu valodā.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

12. jūnijs, 2018 plkst. 10:59

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi