RTU piedāvā unikālu iespēju – «ēnot» Latvijas zinātniekus Eiropas Kodolpētniecības centrā Šveicē

21. janvāris, 2019

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) Ēnu dienā, kas notiks 13. februārī, četriem vidusskolēniem ļaus uzzināt, kā strādā zinātnieki pasaulē lielākajā zinātniskajā laboratorijā – Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN).

Ekskluzīvajā augstas enerģijas daļiņu fizikas pētniecības centrā, kur tiek veikti globāli atklājumi, piemēram, ir izgudrots internets un, izmantojot Lielo hadronu paātrinātāju, pierādīta Higsa bozona – elementārdaļiņu, kas piešķir matērijai masu – eksistence, strādā vairāki zinātnieki no Latvijas. RTU aicina pieteikties skolniekus un skolnieces no visas Latvijas «ēnot» CERN zinātnisko līdzstrādnieku, RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru, profesoru Tomu Torimu un doktorantu Artūru Ivanovu.

Vidusskolēniem būs iespēja iepazīties ar CERN, RTU zinātnieku darbību tajā un augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumiem, piedaloties neaizmirstamā piedzīvojumā pasaulē lielākajā zinātniskajā laboratorijā. Izdevumi par ceļu un viesnīcu Šveicē no 12. līdz 14. februārim tiks apmaksāti.

Lai «ēnotu» T. Torimu (vakance Nr.11236) un A. Ivanovu (vakance Nr.8947), vidusskolēnam jābūt vismaz 16 gadus vecam, jāpārvalda angļu valoda teicamā līmenī, jābūt interesei par fiziku vai inženierzinātnēm. Piesakoties Ēnu dienai, ir jāizvēlas vakance un līdz 25. janvārim jāiesniedz motivācijas vēstule, skaidrojot, kāpēc ir interese par CERN un RTU zinātnieku darbu tajā, ko Eiropas Kodolpētniecības centrā vēlētos uzzināt un kur pēc vidusskolas absolvēšanas vēlas turpināt mācības. Pieteikšanās mājaslapā enudiena.lv tiek atvērta 24. janvārī.

Skolēni, kuri iegūs iespēju doties uz CERN, tiks paziņoti 28. janvārī.

CERN galvenais darbības mērķis ir starptautiskas liela mēroga pētnieciskas infrastruktūras darbības nodrošināšana augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumiem. Vienlaikus tā ir arī vieta, dažādiem ekspertiem sadarboties pētniecībā, tehnoloģijās un inovācijā, radot un pēcāk ražošanā ieviešot ikdienā izmantojamas lietas un pakalpojumus. Te jāmin tādas nu jau par ikdienišķām kļuvušas lietas kā internets, skārienjūtīgie ekrāni, datortomogrāfijas aparāti medicīnā utt.

RTU jau tradicionāli piedalās Ēnu dienā, lai 9.–12. klases skolēnus iepazīstinātu ar zinātnieku ikdienas darbu un inženierzinātņu izaicinājumiem.

Ēnu diena ir pasaulē atzīta «Junior Achievement» karjeras izglītības programma 1.–12. klašu skolēniem, lai iepazīstinātu jauniešus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, palīdzot jau laikus izvēlēties profesiju un sagatavoties darba tirgum. Ēnu dienā skolēni apmeklē kādu darba vietu, vērojot sev interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

21. janvāris, 2019 plkst. 15:02