RTU piedāvās grantu risinājumiem, kas mazina klimata pārmaiņas

18. septembris, 2019
Foto: Juris Ross

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) piedāvā jaunus atbalsta rīkus zinātniekiem, lai izstrādātu un komercializētu tehnoloģiskus risinājumus, kas samazinās klimata pārmaiņas.

Āgenskalna tirgū Rīgā atklāta RTU un energokompānijas «Enefit» kopīgi veidota telpa «Siltumnīca», kas turpmāk tiks izmantota dažādām uz klimata pārmaiņu mazināšanu vērstām iniciatīvām.

RTU zinātniekiem būs iespēja konkursa ceļā saņemt grantu klimata pārmaiņu mazinošu risinājumu prototipēšanai, kā arī šo prototipu izstādīšanai un testēšanai «Siltumnīcā». No RTU zinātnes atbalsta fonda grantiem kopumā būs pieejami 20 tūkst. eiro, «Siltumnīcas» atklāšanā stāstīja Liene Briede, RTU Dizaina fabrikas projektu vadītāja. Viņa norāda, ka tā būs iespēja zinātniekiem validēt savas idejas komercializācijas potenciālu, uzrunāt interesentus un potenciālos sadarbības partnerus. ««Siltumnīca» ir vieta mūsdienīgam dialogam un jaunām idejām, kā veicināt pētījumu rezultātu praktisko atspoguļošanu, sabiedrības izpratni un tālāko iesaisti. Papildus tas dod iespēju pārbaudīt sava risinājuma dzīvotspēju,» pauda L. Briede.

Kā pirmie jaunajā telpā izstādīti trīs RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) pētnieku risinājumi – no skuju koku zaleņa radīts dabisks termoiepakojums, fasāžu sistēma saules enerģijas uzkrāšanai un biomasas pelnu maisījums, kas izmantojams biogāzes ražošanas procesā, radot virsmu mikroorganismu audzēšanai. Papildu informācija par risinājumiem

Aicina izmantot pasākumiem

Atklājot «Siltumnīcu», Baltijas grantu konkursu «Idea Hub» pieteica arī energokompānija «Enefit». Tajā tiek meklētas idejas efektīvākam planētas resursu patēriņam. Konkursā var piedalīties jebkurš interesents, piedāvājot idejas trīs virzienos – e-mobilitāte, viedi un elastīgi enerģijas pārvaldības risinājumi, viedi sabiedriskie pakalpojumi. Idejas studenti, pētnieki, uzņēmēji un ikviens, kurš vēlas mainīt enerģētikas nozari, konkursam var iesniegt līdz 31. oktobrim mājas lapā. Labāko ideju autori kopumā saņems 30 tūkst. eiro savu risinājumu attīstībai.

Vienlaikus «Siltumnīcā» būs iespējams rīkot arī dažādus pasākumus, kas skar klimata pārmaiņas, vidi mums apkārt, dabai draudzīgu dzīvesveidu utt. Izmantot jauno telpu diskusijām, eksperimentiem un citām aktivitātēm, kas veicina izpratni par klimata pārmaiņām un to, kā katrs no mums var patērēt dabas resursus atbildīgāk, tiek aicinātas dažādas organizācijas un interesenti. To iespējams izdarīt, piesakot pasākumus ej.uz/siltumnicaspasakumi.

Mērīs gaisa kvalitāti

Arī pati «Siltumnīca» ir ilgtspējīga un vieda būve, tā veidota no otrreiz izmantotiem logiem, aprīkota ar saules enerģijas paneļiem un unikāliem sensoru prototipiem gaisa kvalitātes mērīšanai. Tiks mērīta gaisa temperatūra, mitrums, sīko daļiņu koncentrācija, CO2 līmenis. Sensori nodrošinās brīvpieejas datus par piesārņojuma līmeni Āgenskalnā. Tos varēs izmantot būs kā dažādām diskusijām, tā zinātniskiem pētījumiem gaisa kvalitātes jomā.

Jāatgādina, ka «Siltumnīcu» RTU un «Enefit» sadarbībā ar Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) klimata zināšanu un inovāciju kopienas «Climate-KIC» uzņēmējdarbības attīstības un izglītības programmu īstenotāju «EIT Climate-KIC HUB Latvia» un Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā izveidoja sarunu festivālam «Lampa».

Papildu informācija par «Siltumnīcas» būvniecību.

RTU un «Enefit» veidotās telpas «Siltumnīca» atklāšana

RTU Sabiedrisko attiecību departaments