RTU pētnieks Jānis Braunfelds saņem Aizsardzības industrijas Gada balvu zinātnē un pētniecībā

19. marts, 2019

Rīgas Tehniskās universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Telekomunikācijas institūta pētnieks Jānis Braunfelds saņēmis Aizsardzības industrijas Gada balvu zinātnē un pētniecībā par pētījumu «Optiskie šķiedras Brega režģa sensori». Tehnoloģija spēj reālā laikā nodrošināt ēkas vai teritorijas uzraudzību vairāku desmitu kilometru attālumā.

J. Braunfelda izstrādāto signālu uzraudzības un analīzes sistēmu veido signālu apstrādes iekārta, kurai pieslēgta optiskā pārraides līnija ar optiskajiem sensoriem. Ar optiskajiem sensoriem iespējams iegūt informāciju par dažādiem fizikāliem parametriem – par temperatūru, deformāciju, spiedienu, stiepi, vibrāciju u.c. Analizējot no sensoriem iegūto informāciju, iespējams attālināti reālajā laikā nodrošināt ēku un teritoriju uzraudzību. Viens no potenciālajiem sistēmas pielietojumiem – pierobežas zonas nepārtraukta uzraudzība.

Šādu sistēmu iespējams pielāgot dažādiem risinājumiem – ne tikai militāriem, bet arī civiliem, jo optiskā šķiedra ļauj datus pārraidīt vairāku desmitu kilometru attālumā un optiskie sensori ir pasīvas ierīces, kam nav nepieciešama elektrobarošana. Optiskajiem sensoriem salīdzinājumā ar elektriskajiem un bezvadu elektriskajiem sensoriem ir augstāka drošība pret datu nolasīšanu, tie ir izturīgāki pret nelabvēlīgu vides ietekmi, turklāt ir iespēja datus no vairākiem sensoriem multipleksēt (savienot virknē) un pieslēgt pie vienas optiskās šķiedras, nodrošinot augstu mērījumu jutību.  Optiskās šķiedras kalpošanas laiks ir vismaz 20 gadi.

Konkrētās sistēmas drošību raksturo fakts, ka optiski pārraidītos signālus praktiski nevar nolasīt, neiejaucoties sistēmas darbībā, tāpēc iejaukšanās noteikti tikts pamanīta.

Aizsardzības industrijas gada balvu zinātnē un pētniecībā pasniedz Drošības un aizsardzības industriju federācija (DAIF), kas pārstāv drošības un aizsardzības sektorā strādājošos uzņēmumus un augstskolas.

RTU Zinātnes koordinācijas un informācijas nodaļa

19. marts, 2019 plkst. 14:15