RTU pētnieks Jānis Braunfelds izstrādā sensoru tehnoloģiju, kas palīdzēs viedo pilsētu attīstībā

24. augusts, 2020
.
.
.

Stikla diegs, pa kuru pārraida informāciju, – tā sen vairs nav zinātniskā fantastika, bet mūsu ikdiena. Optiskā šķiedra ir stikla diegs, tik tievs un plāns kā mats, ko pamatā izmanto informācijas pārraidei – optiskajam internetam, televīzijai, telefonu sakariem. Bet, izrādās, tās pielietojums var būt daudz plašāks.

«Optisko sensoru darbības princips ir šāds: pa optisko šķiedru tiek pārraidīts gaismas signāls, kas aiziet līdz noteiktam sensoram un no tā atstarojas. Analizējot atstaroto plūsmu, iespējams noteikt temperatūru, deformāciju, spiedienu objektā,» šķietami sarežģīto procesu skaidro RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes doktorantūras students, Telekomunikāciju institūta lektors un pētnieks Jānis Braunfelds. «Tas ir līdzīgi kā lāzerlukturīti spīdināt pret sienu – stars no sienas atstarojas, un līdzīgi optiskais signāls atstarojas no optiskā sensora,» viņš piebilst.

Savā doktora darbā Jānis strādā pie nākotnes tehnoloģijām, kas jau pavisam drīz tiks izmantotas viedo pilsētu attīstībā.

Viņš vēlas radīt universālu sensoru signālu apstrādes tehnoloģiju, kas reāllaikā spēs analizēt dažādus datus, piemēram, novērtēt ceļa seguma stāvokli, izturību, prognozēt tā gaidāmo kalpošanas ilgumu un iespējamās deformācijas. 

Nākotnē optiskos sensorus varētu izmantot ēku, ceļu un tiltu būvniecībā un uzturēšanā, medicīnā, aviācijā, robežkontrolē un citās nozarēs. 

Jāņa pētījuma rezultātus ar nepacietību gaida uzņēmums «Latvijas Mobilais telefons» (LMT), jo viņš ir viens no pirmajiem Latvijas jaunajiem zinātniekiem, kura doktora darba pētījumā izstrādāto inovāciju LMT nākotnē izmantos savā darbā.

Tāpēc LMT kopā ar RTU Jāņa pētniecības darbu finansiāli atbalsta projektā «Industriālais doktors».

Arī Tev ir iespēja kļūt par nākotnes tehnoloģiju radītāju, studējot RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes bakalaura programmā «Telekomunikācijas» un akadēmiskajā maģistrantūras programmā «Telekomunikācijas»

Elektronika un telekomunikācijas ir ļoti pateicīga joma jauniem izgudrojumiem. Mūsu dzīve nav iedomājama bez jaunu produktu un pakalpojumu attīstības mobilajos sakaros, televīzijā, mājokļu automatizācijā. Arī aviācijas, dzelzceļa un automobiļu transports nav iedomājams bez elektroniskām, datorizētām vadības sistēmām, kuru darbību nodrošina modernas optisko šķiedru kanālu, ātrdarbīgas datu apstrādes un satelītu navigācijas un telekomunikāciju sistēmas. Fakultātes piedāvātajā Inovāciju menedžmenta kursā tiek trenēta jaunu ideju ģenerēšana un izvērtēšana. 

Piesakies studijām bakalaura vai maģistra studiju programmā!

 

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

24. augusts, 2020 plkst. 15:24

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi