RTU pētnieks izstrādā pārveidotājus superkondensatora enerģijas uzkrājējam

13. novembris, 2018
.
.
Kaspars Kroičs. Foto: Andris Ozols, la.lv

«Kolēģim ziemā radās problēmas ar auto piestartēšanu. Paralēli akumulatoram pieslēdzu superkondensatoru, un izdevās auto piestartēt. Tomēr sērijveidā šāds risinājums būtu dārgs. Tāpēc radās doma, ka ar pusvadītāju elementu un spēka elektronikas palīdzību var izveidot iekārtu, kas uzlādē superkondensatoru ar nelielu strāvu, kas, piemēram, palikusi automašīnas akumulatorā, bet izlādi kontrolēti vadīt ar speciālu algoritmu,» par vienu no saviem pētījumiem laikrakstam «Latvijas Avīze» stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieks Kaspars Kroičs.

Tāpat pētnieks izstrādājis arī pārveidotāju uzkrājēja integrēšanai pasažieru vai kravas lifta sistēmā. «Kad lifts bremzē, kravas potenciālā enerģija tiek izmantota, lai ražotu elektrību un uzkrātu to elektriskajā baterijā. […] Prototips uzrāda labus rezultātus un ļautu ieekonomēt lifta darbināšanai tērēto elektroenerģiju pat 20 – 30% apmērā. Tomēr vienas relatīvi sīkas problēmas dēļ to vēl nav iespējams ilgstoši ekspluatēt. Lai uzbūvētu uzlabotu prototipu, nepieciešams jauns finansējums,» raksta laikraksts. 

K. Kroičs ir pārliecināts, ka Latvijā ir neierobežotas iespējas izaugsmei spēka elektronikas jomā. «Ja skolēni izvēlēsies studēt inženierzinātnes, varu apliecināt, ka RTU Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūtā ir pieejama pietiekami moderna aparatūra, lai veiktu augsta līmeņa pētījumus. Ņemot vērā jau šobrīd esošo speciālistu deficītu darba tirgū, varu teikt, ka inženierzinātņu studijas ir labākā izvēle stabila un labi apmaksāta darba nodrošināšanai nākotnē,» uzsver pētnieks. 

Visu publikāciju «Enerģiju uzkrāj kastītē. Ko atklājis RTU jaunais pētnieks Kaspars Kroičs?» iespējams izlasīt portālā la.lv 
 

Kopīgot rakstu

Universitāte

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

13. novembris, 2018 plkst. 14:26

Līdzīgi raksti

Ziņas