RTU pētnieki: viedās elektriskās termoakumulācijas iekārtas ļautu līdz pat 30% ietaupīt elektroenerģiju

27. jūnijs, 2018
.
.
.
Foto: pixabay.com

Viedās elektriskās termoakumulācijas iekārtas ir lietotājiem draudzīgas, jo ļauj attālināti nodrošināt telpās vēlamo temperatūru vēlamā laikā, vienlaikus ietaupot līdzekļus. Tās lietojamas, arī izmantojot no atjaunīgiem resursiem gūtu enerģiju, piemēram, vēja enerģiju.

Tā Latvijas Radio 1 raidījumā «Zināmais nezināmajā» atzīst Rīgas Tehniskās universitātes vadošie pētnieki Diāna Žalostība un Jevgēņijs Kozadajevs. RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes (EEF) Enerģētikas institūta pētnieki 50 objektos visā Latvijā testēja viedās elektriskās termoakumulācijas iekārtas (smart electric thermal storage), kuras paredzēts lietot ēku apsildīšanai. Izmantojot automatizētu vadību, ierīcē iespējams uzkrāt siltumenerģiju tad, kad elektrības cena ir viszemākā, bet patērēt lietotājam vēlamajā laikā. Turklāt tās vadāmas attālināti, nodrošinot komforta temperatūru telpās tikai tad, kad tur kāds uzturas, nevis cauru diennakti, tā samazinot izdevumus.

RTU zinātnieki šos testus veica apjomīgā programmas «Apvārsnis 2020» projektā «RealValue», kurā piedalījās 13 dalībnieku no vairākām Eiropas valstīm. Projekts tika īstenots no 2015. līdz 2018. gadam un tā kopējais budžets bija 15,5 milj. eiro. Projektā iekārtas tika uzstādītas mājokļos, komerctelpās un sabiedriskajās ēkās Īrijā (550 objektos), Vācijā (150 objektos) un Latvijā (50 objektos). Iekārta uzstādāma jebkurā ēkā, nepieciešama elektrība un stabils interneta savienojumu, kā arī pārliecība par elektroinstalācijas drošumu un kvalitāti, jo iekārtas ir jaudīgas, saka J. Kozadajevs. Viņš piebilst, ka vislabāk iekārtas uzstādīt ēkās un būvēs, kur jau ir vai ir paredzēta elektriskā apkure.

Pētnieki stāsta, ka viedās elektriskās termoakumulācijas iekārta vērtē katra lietotāja pieprasījumu, sildītāju iestatījumus, aprēķina siltumenerģijas daudzumu, kas jāuzkrāj, un, balstoties uz cenām, sadala lādēšanas laiku, lai lietotājs saņem siltumu par viszemāko cenu. Ierīce nav liela, pēc izskata atgādina jebkuru lādētāju, tās iekšienē ir ķieģeli, kas uzkrāj siltumu, kad enerģija ir vislētākā, un spēj ātri novadīt siltumu telpās, kad tas vajadzīgs. Pētnieku veiktie testi un aprēķini liecina, ka šādi panākams elektroenerģijas ietaupījums ap 30 % apmērā.

Tiesa, kā atzīst D. Žalostība, termoakumulācijas iekārtu ieviešanai Latvijā ir redzami arī šķēršļi. Proti, lai arī klimatiskie apstākļi rada nepieciešamību pēc apkures, tradicionāli Latvijā tiek izmantota centrālapkure. Elektriskā apkure pagaidām ar to konkurē samērā vāji. Tomēr, palielinoties atjaunīgo energoresursu patēriņam, interese par termoakumulācijas iekārtām varētu palielināties.

Sižetu iespējams noklausīties Latvijas Radio mājaslapā. (26.06.2018.)

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

27. jūnijs, 2018 plkst. 11:06

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi