RTU pētnieki risina zivjaudzētāju un putnu konfliktu

11. maijs, 2020
.
.
.

«Šī ierīce ir atšķirīga ar to, ka nodrošina kompleksu risinājumu akvakultūras aizsardzībai. Tas nozīmē, ka tur ir gan optisks atbaidīšanas līdzeklis – lāzers, gan akustiskie. Sistēmā ir sauszemes skaņas ierīce, kas raida speciālas skaņas, kuras visu laiku mainās, neļaujot putniem pierast un saprast, kas tas ir, kā arī zemūdens skaļruņi, kas plēsējputnus dezorientē brīdī, kad tie ienirst, jo izpētīts, ka daudzi plēsējputni zem ūdens orientējas pēc skaņas,» raksturojot Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieku radīto ierīci, Latvijas Radio raidījumā «Zināmais nezināmajā» stāsta viens no tās autoriem – RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Radioelektronikas institūta vadošais pētnieks Artūrs Āboltiņš.

Pie ierīces izstrādāšanas RTU pētnieki ķērās, lai palīdzētu risināt problēmu, ko Latvijas zivjaudzētājiem sagādā putni, kuri iekāro zivju dīķos viegli pieejamās maltītes. «Mūsu mērķis bija radīt sistēmu, kas spēj ģenerēt skaņas, kā arī tās mainīt, neļaujot putniem pierast, jo tieši pierašanas problēma ir vislielākā gandrīz jebkurā atbaidīšanas ierīcē,» uzsver A. Āboltiņš, piebilstot, ka putni ir pietiekami attīstīti dzīvnieki un spēj izsekot un pat prognozēt atbaidīšanas ierīcēs izmantotās skaņas, ja tās ir vienādas un atkārtojas ar zināmu regularitāti. RTU pētnieku radītajā ierīcē galvenokārt izmantotas plēsējputnu radītās skaņas, bet ir dzirdamas arī dažādas sintētiski ģenerētas skaņas.

Atbildot uz jautājumu, vai ierīces radītās skaņas neietekmē zivis, pētnieks norāda, ka pētījuma gaitā analizēta dažādu skaņu iedarbība uz zivīm un konstatēts, ka zivis reaģē tikai uz ļoti zema tembra jeb zemu frekvenču skaņām – līdz 500 herciem un zemāk, savukārt putni šajā diapazonā praktiski neko nedzird, viņiem vislabākā dzirde pie diviem līdz četriem kiloherciem, līdz ar to zivis uz šīm skaņām nekādā veidā nereaģē. Pētnieka teikto apstiprina arī zivjaudzētavas «Tome» Akvakultūras pētniecības un izglītības centra vadītājs Mārcis Ziņģis.

RTU pētnieku radītā iekārta aizvadītajā vasarā jau izmēģināta vairākās zivjaudzētavās, gūstot atzinīgu novērtējumu. Patlaban pētnieki turpina ierīces prototipa uzlabošanu un šovasar turpināsies tās izmēģinājumi.

Visu 6. maija Latvijas Radio raidījuma «Zināmais nezināmajā» sižetu var noklausīties vienotajā mediju portālā lsm.lv.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

11. maijs, 2020 plkst. 16:37

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi