RTU pētnieki meklē ražošanas atkritumu izmantošanas iespējas

10. septembris, 2019
Plašas ražošanas atkritumu izmantošanas iespējas zinātnieki saskata būvniecības jomā. Foto: pixabay.com

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Būvmateriālu un būvizstrādājumu katedras vadošais pētnieks Ģirts Būmanis Latvijas Radio raidījumā «Labrīt!» stāsta, kā viņš katedras laboratorijā kausē, smalcina un citādi pārveido mālus, dolomīta atsijas, metāllūžņu pārkausēšanas atkritumus un citus, lai no kaut kā nevēlama tiktu pie vērtīgas izejvielas. Savukārt Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta direktore profesore Dagnija Blumberga skaidro, cik plašas un daudzveidīgas ir atkritumu izmantošanas iespējas.

«Mēs izmantojam dažādus pulverveida atkritumus. Ja tie tādi nav, tad tos samaļam līdz pulverveida stāvoklim un pie noteiktiem apstākļiem sintezējam porainus vai blīvus materiālus, kuriem ir plašs pielietojums ar augstu pievienoto vērtību,» skaidro Ģ. Būmanis. Kā perspektīvās šo materiālu izmantošanas jomas pētnieks min ūdens attīrīšanu, ķīmisko procesu katalizēšanu. Līdz ražošanas atkritumu pārstrādes produktu izmantošanai, piemēram, būvniecībā ir ejams ļoti garš ceļš, jo jāgūst pilnīga pārliecība, ka tie nenodarīs kaitējumu nedz cilvēku veselībai, nedz videi, piebilst pētnieks.

«Zinātne ļoti strauji iet uz priekšu. Ja palasa zinātniskos rakstus, uzzinām neiedomājamas lietas par to, ko iespējams pievienot betonam, lai tā īpašības būtu specifiskākas, atbilstu prasībām,» norāda D. Blumberga. Betonam var pievienot, piemēram, sadrumstalotu stiklu, koku mizas, kas padara betonu ievērojami vieglāku.

Raidījuma «Labrīt!» 2019. gada 10. septembra sižetu iespējams noklausīties Latvijas Radio mājaslapā.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

10. septembris, 2019 plkst. 14:44