RTU pēta akcīzes nodokļa un valsts regulējuma politiku attiecībā uz alternatīviem bezdūmu nikotīna izstrādājumiem

15. septembris, 2020
.
.
.
Foto: shutterstock.com

Trešdien, 16. septembrī plkst. 15.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātē (IEVF) tiks prezentēti pētījuma par akcīzes nodokļa un valsts regulējuma politiku attiecībā uz alternatīviem bezdūmu nikotīna izstrādājumiem rezultāti. Tie rāda, ka tabakas alternatīvo produktu – beztabakas nikotīna spilventiņu – aplikšana ar augstu akcīzes nodokli veicinās nelagālo tirgu.

Rezultāti tiks prezentēti RTU IEVF Starptautisko ekonomisko sakaru un muitas institūtā (SESMI). Pētījums veikts sadarbībā ar Bezdūmu nozares asociāciju.

Tabakas un citu nikotīnu saturošo produktu attīstība notiek strauji, paralēli tradicionālajiem tabakas produktiem attīstās arī alternatīvi izstrādājumi un aizstājējprodukti, kas nesatur tabaku. Šobrīd politiķi diskutē par regulējumu beztabakas nikotīna spilventiņu un citus tabakas aizstājējproduktu realizācijai Latvijā. Saeimā ir iesniegts priekšlikums liegt produktu tirdzniecību, kas nav uzskatāms par izvērtētu priekšlikumu. Citu valstu pieredze liecina, ka to realizāciju regulējot, nevis aizliedzot, iegūstams fiskāls efekts un iespējas mazināt nelegāla tirgus attīstību. Beztabakas nikotīna spilventiņu tirdzniecība ir atļauta Igaunijām Skandināvijas valstīs un citviet Eiropas Savienībā. Aizliedzot to tirdzniecību Latvijā, patērētāji to varēs iegādāties tiešsaistē interneta veikalos, tādējādi akcīzes nodoklis un PVN nonāks citu valstu budžetos.

Savukārt valdība ir pieņēmusi priekšlikumus nodokļu izmaiņām, tajā skaitā, rosina noteikt akcīzes nodokli alternatīviem bezdūmu nikotīna izstrādājumiem. Šobrīd piedāvātā nodokļa likme ir 80 eiro/kg 2021. gadā un 120 eiro/kg 2023. gadā. Šim nodoklim sākotnēji jākalpo par instrumentu legālās tirdzniecības attīstībai, tādēļ likmei vēlams būt samērīgai, bet optimālajam pieaugumam – ap pieciem % gadā, liecina pētījums. Citās valstīs noteiktas dažādas nodokļu likmes – Zviedrijā tā ir 22 eiro/kg, bet Igaunijā – 89,6 eiro/kg. Nosakot līdzīgu akcīzes nodokļa likmi kā Zviedrijām, sākotnējais fiskālais ieguvums no akcīzes nodokļa un PVN varētu būt ap diviem miljoniem eiro gadā.

Pētījums arī liecina, ka nikotīna spilventiņiem jāpiemēro tādi paši tirgus regulējošie pasākumi, kā citiem alternatīviem tabakas izstrādājumiem, tajās skaitā jābūt licencēšanas noteikumiem, pārdošanas ierobežojumiem jauniešiem utt.

Lai veiktu pilnvērtīgu tirgus analīzi un precīzāk noteiktu beztabakas nikotīna spilventiņu lietošanas izplatību, būtu jāpapildina veselības paradumu aptauju metodoloģija. 

RTU SESMI jau veikti vairāki pētījumi par akcīzes nodokli tabakas izstrādājumiem un nelegālo cigarešu tirgu, tajā skaitā, asociētais profesors Māris Jurušs veicis pētījumu sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju projektā «Protokols par tabakas izstrādājumu nelikumīgas tirdzniecības novēršanu».

RTU SESMI mērķis ir nodrošināt studijas, kvalifikācijas celšanu un zinātniskos pētījumus starptautisko ekonomisko sakaru, pārvadājumu, muitas un nodokļu jomās. 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

15. septembris, 2020 plkst. 16:33

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi