Laikraksts: RTU palīdz renes sportistiem kļūt konkurētspējīgākiem

15. februāris, 2022
.
.
.
Slieču mērījumu veikšana skeletona komandai. Foto - Jānis Lungevičs, RTU arhīvs

Latvijas skeletonistiem un kamaniņu sportistiem konkurētspējīgākiem palīdz kļūt sadarbība ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātniekiem. Viņu atklājumi, iespējams, veicinās arī pārmaiņas Starptautiskās bobsleja un skeletona federācijas (IBSF) tehniskajos noteikumos, ziņo «Latvijas Avīze».

«Sportistiem ir idejas, kā viņi grib izveidot slieču locījumus, iefrēzēt stūrus, gropītes. Viens ir to izdomāt, otrs – uztaisīt, un trešais – pārbaudīt, jo ražošanas procesā var rasties kļūme. Ar šīm iekārtām varam ļoti precīzi nomērīt ģeometriju, rādiusus, leņķus, kontrolēt materiāla cietību,» laikrakstā stāsta RTU Metroloģijas zinātniskās laboratorijas vadītājs Jānis Lungevičs, iepazīstinot ar laboratorijas moderno tehnisko aprīkojumu. Zināšanas un modernais aprīkojums ļāvis arī atklāt, ka IBSF izmantotās slieču metāla cietības kontroles metodes neļauj pilnībā izķert krāpšanos. Zinātnieki cer, ka viņu atklājums nākotnē starptautiskās sacensībās ļaus izķert tos, kuri veikuši manipulācijas ar sliecēm. 

J. Lungevičs ar renes sporta veidiem saistītus pētījumus sāka pirms deviņiem gadiem, tobrīd cenšoties izzināt, kā slieču virsmas apstrāde ietekmē slīdamību pa ledu. Pētījumus šajā jomā aktīvi veic arī RTU Mehānikas un mašīnbūves institūta pētnieks Ernests Jansons. Šobrīd, kā laikrakstā pauž J. Lungevičs, Latvija un RTU šajā pētījumu sfērā ir pasaules elitē. 

Renes sportisti ir vieni no laboratorijas sadarbības partneriem jau daudzus gadus. Uz veiksmīgo sadarbību norāda arī skeletona treneris Dainis Dukurs. Viņš laikrakstā pauž, ka šī sadarbība nes daudz jaunu zināšanu: «Jānis Lungevičs un Ernests Jansons savā lietā ir galvastiesu pārāki par mums, viņu attieksme pret kopējo lietu ir pozitīva, gāja uz mērķi, gribēja saprast, izzināt, estakādē veica darbu, mērot berzi. Mums pašiem tam nebūtu ne laika, ne prasmju un zināšanu. Cienu šos vīrus, uzskatu par mūsu komandas daļu un gribu pateikt paldies par ieguldījumu. Domāju, ka tas mums ļauj būt konkurētspējīgākiem. Viņu sniegtā informācija noderēja, izmantojām to slidu būvēšanā, viņiem ir ļoti labas mērīšanas ierīces, daudzi pat nezina, ka Latvijā tādas pieejamas.»

RTU zinātnieki un Zinātnes un inovāciju centra inženieri gadiem aktīvi sadarbojas arī ar kamaniņu sporta izlasi, pilnveidojot un uzlabojot kamanas un inventāru. 

Visu rakstu lasiet «Latvijas Avīze» 15. februāra numurā. 

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

15. februāris, 2022 plkst. 12:02

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi