RTU notiks starptautiska konference par nozīmes attēlojumu tulkojumā

16. maijs, 2018
.
.
Foto: pixabay.com

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) E-studiju tehnoloģiju un humanitāro zinātņu fakultātes (ETHZF) Lietišķās valodniecības institūts rīko starptautisku konferenci «Meaning in Translation: Illusion of Precision», kas veltīta nozīmes attēlojumam tulkojumā. Konference notiks 16.–19. maijā ETHZF telpās, Kronvalda bulvārī 1, un to aicināts apmeklēt ikviens interesents.

Konference pulcēs ap 60 zinātnieku, tulkotāju un valodas politikas veidotāju no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Lielbritānijas, ASV, Īrijas, Spānijas, Francijas, Itālijas, Horvātijas, Krievijas, Polijas un citām valstīm, radot platformu dinamiskām un konstruktīvām debatēm, pieredzes apmaiņai un izpētes uzsākšanai par jautājumiem saistībā ar tulkošanas teoriju un praksi. 

MTIP2018 konferencē uzsvars tiks likts uz (R)evolūciju tulkojumzinātnes jomā. Konferencē tiks aplūkoti tādi temati kā terminoloģijas standartizācija un harmonizācija, nozīmes pragmatiskie, semantiskie un gramatiskie aspekti tulkošanā, kā arī sakrālo, juridisko, poētisko, reklāmas, zinātnisko un tehnisko tekstu tulkošana, tulkošanas digitālie aspekti, e-studijas un digitālās humanitārās zinātnes.

Zinātnieki diskutēs par to, vai nozīmi var pārnest citās valodās vai arī tā ir ilūzija, ka to, kas pateikts vienā valodā, precīzi var atveidot arī citās. Šajā jautājumā dažādiem zinātniekiem ir atšķirīgas nostājas.

Saistībā ar vārda nozīmes precīzu attēlošanu tulkojumā  konferencē tiks runāts arī par konkrētu nozīmes sastāvdaļu zudumu, kompensēšanas mehānismiem, kurus pielietot, lai nodrošinātu, ka mērķa teksts nav sliktākas kvalitātes, salīdzinot ar avottekstu. Tāpat tiks runāts arī par sekām, ja neizdodas pārnest gan semantiskos, gan pragmatiskos nozīmes aspektus tulkošanas procesā un starpkultūru komunikācijā.

Konferences mājaslapa

Kopīgot rakstu

Universitāte

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

16. maijs, 2018 plkst. 12:18

Līdzīgi raksti

Ziņas