RTU ETF muzejā varēs iepazīties ar radiotehnikas un telekomunikāciju vēsturi

19. aprīlis, 2018
«VEF Super LUX MD37» no muzeja kolekcijas

Ceturtdien, 19. aprīlī, plkst. 11.00 tiks atklāts Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes (ETF) muzejs, kurā būs aplūkojama telekomunikāciju aparatūra un radiouztvērēji, kas ražoti no 1925. līdz 1990. gadam. Muzejs atjaunots ar SIA «Latvijas Mobilais telefons» atbalstu un atradīsies RTU ETF, Āzenes ielā 12, 401. telpā. Muzeja atklāšanas rītā tajā viesojās LNT raidījums «900 sekundes».

RTU ETF muzeja darbība aizsākās 2008. gadā, bet līdz ar fakultātes būvniecības un rekonstrukcijas darbiem tā tika pārtraukta, un tagad muzejs savu darbību atsāks atjaunotā veidolā.

Muzejā apkopota telekomunikāciju aparatūra no profesora Jāzepa Ločmeļa (1928-2015) kolekcijas un radiouztvērēji no docenta Jura Eizentāla (1937-2016) kolekcijas. Ekspozīcijā ir aptuveni 100 eksponātu un to papildina arī fakultātes vitrīnās četros stāvos izvietotā radio un telekomunikācijas aparatūra. Lielākā daļa no tiem ir ražoti Latvijā, un to vidū ir unikālais «VEF» 1936. – 1937. gadā ražotais «VEF Super LUX MD37» – trīs viļņu diapazona radio ar Eiropas karti jeb skalu. Noregulējot aparātu uz konkrētu radiostaciju, pie pilsētas vietā uz kartes iemirdzējās gaismiņa. Šī uztvērēja īpašnieki varēja klausīties radio pārraides no Norvēģijas, Lielbritānijas, Itālijas un citām Eiropas valstīm. «VEF Super LUX MD37» bija savam laikam ļoti augsts tehnoloģijas sasniegums, starptautiski novērtēts tika arī vizuālais izskats – 1937. gadā Parīzes Pasaules izstādē tas saņēma apbalvojumu par labāko dizainu. Muzeja apmeklētāji varēs aplūkot savulaik tik populāros radio uztvērēja «Spīdola» modeļus. Šis bija Austrumeiropā labi zināmais pārnēsājamais radio uztvērējs ar īsviļņu diapazonu.

Atklāšanas pasākumā piedalīsies un klātesošos uzrunās RTU zinātņu prorektors profesors Tālis Juhna, LMT prezidents Juris Binde, RTU ETF dekāns profesors Jurģis Poriņš, J. Ločmeļa un J. Eizentāla radinieki, ar muzeja vēsturi iepazīstinās ETF profesors Ilmārs Slaidiņš, bet par muzeja ekspozīciju pastāstīs ETF Radioiekārtu katedras laborants Jānis Jansons.

Muzeja atklāšanas pasākumā notiks arī eksponātu paraugdemonstrējumi – tiks izmēģināts kāds sens telefons, kā arī demonstrēts radiouztvērēja «Simfonija» skanējums. «Simfonija» ir augstākās klases stereo radio, kuru no 1964. līdz 1976. gadam ražoja «Rīgas Radio rūpnīca» («RRR»). Šī modeļa akustiskās sistēmas bija ar trīs joslu – zemās, vidējās un augstās skaņu frekvences – skaļruņiem.

Lai apmeklētu muzeju un iepazītos ar tā ekspozīciju, lūgums iepriekš pieteikties, zvanot Modrim Mandavam, tālr. 29286333.

LNT «900 sekundes» (2018. gada 19. aprīlis)

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

19. aprīlis, 2018 plkst. 9:19