RTU meklē tūlītējus un arī ilgtermiņa risinājumus Covid-19 krīzes mazināšanai

20. aprīlis, 2020
.
.
.
Foto: pixabay.com

Zinātniekiem mobilizējoties cīņai ar Covid-19 un veidojot kopīgu pētniecības platformu, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) piedāvā konkrētus inženiertehniskus risinājumus individuāliem aizsardzības līdzekļiem un lielo datu izmantošanai, kā arī iezīmē attīstāmos pētniecības virzienus.

Cīņai ar Covid-19 infekcijas ierobežošanu un seku mazināšanu zinātnieki rosina veidot pētniecības platformu, koncentrējoties uz pētījumiem epidemioloģijā, medicīnā, sabiedrības veselībā, biotehnoloģijā un farmācijā, inženiertehniskajiem risinājumiem un pētījumiem sociālajā un ekonomikas atjaunošanas jomā. Viņi piedāvā izmantot zinātnisko kapitālu, lai rastu gan tūlītējus risinājumus situācijas uzlabošanai akūtajā epidēmijas fāzē, gan gūtu ilgtermiņa ieguvumus. Proti, zinātnieki aicina veidot jaunu valsts pētījumu programmu, tādējādi vairojot zināšanu bāzi vīrusu izraisītu infekciju ierobežošanai un seku likvidācijai un uzlabojot komersantu konkurētspēju pēckrīzes periodā, izstrādājot jaunus augstas pievienotās vērtības produktus.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas kopsēdē 21. aprīlī, politiķiem, zinātniekiem un augstākās izglītības jomas pārstāvjiem diskutējot par zinātnes nozares iesaisti Covid-19 radīto seku mazināšanā, RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna iepazīstināja ar RTU jau sāktiem pētījumiem un izstrādnēm, kas varētu dot rezultātu cīņā ar saslimšanu. Viņš informēja par RTU pētnieku un inženieru komandas izstrādātu prototipu automatizētam plaušu ventilatoram, kā arī par radītiem prototipiem individuāliem aizsardzības līdzekļiem – pusmaskām un respiratoriem. Zinātņu prorektors arī norādīja, ka, izmantojot ātrās prototipēšanas iespējas RTU Dizaina fabrikā, īsā laikā ir iespēja uzņēmumu un valsts iestāžu vajadzībām radīt produktu prototipus ne tikai individuālo aizsardzības līdzekļu, bet arī citās jomās, piemēram, radīt robotizētus risinājumus telpu un virsmu dezinfekcijai. Savukārt RTU kompetence lielo datu apstrādē RTU HPC (High Performance Computing) centram jau ļāvusi radīt vidi Covid-19 sekvencēšanas datu analīzei, uzglabāt liela apjoma datus Akadēmiskā tīkla datu centrā. Augstas veiktspējas datorus varētu izmantot arī zāļu izstrādes datorsimulācijās vai slimnīcas gatavību izvērtējumos.

T. Juhna Saeimas sēdē aicināja izmantot arī starptautiskās iespējas Covid-19 krīzes mazināšanai, sadarbojoties ar CERN, kā arī risinājumus, ko var piedāvāt Latvijas studenti. RTU sadarbībā ar vairākām citām augstskolām teju kā izsludinājusi triecienprogrammu studentiem «CrisisLab», aicinot viņus izstrādāt risinājumus uzņēmumu un organizāciju izaicinājumiem izglītības, veselības aprūpes, uzņēmējdarbības, drošības un citās jomās, kas radušies vai radīsies Covid-19 dēļ.

Lai mudinātu zinātniekus radīt ātrus risinājumus šā brīzā krīzei, RTU izveidojusi arī iekšēju projektu konkursu, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas kopsēdē informēja RTU rektors Leonīds Ribickis. Viņš pauda arī atbalstu valsts pētījumu programmas izveidei.

Inženierzinātnēs valsts pētījumu programmā varētu īstenot pētījumus, lai izstrādātu tehnoloģijas Covid-19 piesārņojuma diagnostikai, personālai aizsardzībai un sanācijai, izmantojot materiālzinātnes, robotikas un IT risinājumus, rosina RTU. Savukārt medicīnas jomā tie būtu pētījumi, kas ļautu izstrādātu jaunus risinājumus efektīvai Covid-19 infekcijas prevencijai, terapijas uzlabošanai un monitoringam, bet sociālajās, ekonomikas un tiesību zinātnēs –paplašinātu zināšanas par Latvijas sabiedrības un ekonomikas noturību krīzes situācijās,  krīzes pārvarēšanas, ētiskajiem,  sociālajiem un ekonomiskajiem aspektiem un Latvijas ekonomikas atjaunotnes iespējām, aicina Latvijas zinātnieki.

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

20. aprīlis, 2020 plkst. 18:23

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi