RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte svin 155. jubileju

22. oktobris, 2019
.
.
.
Atklājot Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes (MTAF) jauno mājvietu Ķīpsalā, RTU viesojās un ar MTAF laboratorijām iepazinās izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska . Foto: Elīna Karaseva, RTU

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte (MTAF) šonedēļ svin savu 155. dzimšanas dienu. Jubilejas gads fakultātei ir īpašs, jo septembrī MTAF ieguva jaunu mājvietu Ķīpsalas studentu pilsētiņā, kur tiek koncentrētas RTU inženierzinātņu fakultātes un kas tiek veidota par Baltijā modernāko inženierzinātņu centru. 

Fakultātes vēsture aizsākās 1864. gadā, kad Rīgas Politehnikumā (tagad – RTU) darbu sāka Mašīnu inženieru nodaļa, kļūstot par mašīnbūves šūpuli visā Krievijas impērijā, kurā tolaik ietilpa arī tagadējā Latvijas teritorija. Pirmais nodaļas students bija Emils Lemans no Penzas guberņas. 

Mašīnu inženieru nodaļa Politehnikumā tika izveidota, jo jau 19. gadsimta vidū Baltijas saimnieciskā attīstība bija sasniegusi tādu līmeni, ka bez vietējiem tehniskajiem speciālistiem tās attīstība draudēja palēnināties vai pat vispār apstāties. Bija radusies akūta nepieciešamība veidot savu tehnisko skolu.

Mašīnbūves skola RTU turpina attīstīties. MTAF ir piedzīvojusi būtiskas pārmaiņas un tagad sagatavo ne tikai mašīnu un aparātu būves inženierus, bet arī aviācijas, dzelzceļa speciālistus un medicīnas iekārtu inženierus.

Fakultātei izveidojusies auglīga sadarbība ar industriju, gan sagatavojot nozares uzņēmumiem vajadzīgos speciālistus, gan veicot dažādus kopdarbus. Piemēram, japāņu uzņēmums «Mitutoyo» MTAF ir izveidojis laboratoriju, kurā atrodams Baltijā plašāko modernu mērījumu iekārtu klāsts un kur tiek veikti visdažādākie detaļu mērījumi uzņēmumu vajadzībām, kā arī aprīkojums tiek izmantots zinātniskiem mērķiem. Fakultātē ir arī uzņēmuma «BOSCH» laboratorija, kur mācās jaunie auto inženieri, kā arī vēl vairākas citas mūsdienīgas laboratorijas, kur studenti praksē var izmēģināt savas teorētiskās zināšanas. 

Uz jaunajām mājām Ķīpsalā līdzi MTAF jeb mehiem atceļojis arī 7,5 tonnas smagais fakultātes simbols – zobrats. Piedzīvojis vizuālās pārvērtības, iegūstot jaunu krāsu, zobrats pie fakultātes ēkas ir kā apliecinājums MTAF būtībai – būt par dzinuli mašīnbūves attīstībai Latvijā.

RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte svin 155. jubileju

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

22. oktobris, 2019 plkst. 17:22

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi