RTU mācībspēki identificē Latvijas nodokļu sistēmas trūkumus

15. aprīlis, 2020
.
.
.
Foto: pixabay.com

Latvijas nodokļu sistēma, līdzīgi kā vairums citu, nav uzskatāma par neitrālu, tai ir trūkumi, taču tā nav «tik melna, kā to mālē», žurnālā «iFinanses» secina Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko.

Latvijas nodokļu sistēma nevar apmierināt esošās valdības programmas vajadzības, augstie darbaspēka nodokļi negatīvi ietekmē gan darbaspēka piedāvājumu, gan pieprasījumu,  uzņēmēji izvairās no nodokļu maksāšanas, jo uzskata to par normālu uzņēmējdarbības praksi un pašreizējā nodokļu politika ir izpildāma tikai pie zināmiem nosacījumiem, kuri jāveicina. Šos kā trūkumus nodokļu sistēmai norāda M. Jurušs un J. Hudenko, kuri žurnālā «iFinanses» diskutē par to, vai pastāv ideāla nodokļu sistēma, kāda tā ir un cik tālu no tās ir Latvija.

Skaidrojot, kas ir nodokļu sistēmas neitralitāte, M. Jurušs skaidro – tā ir atturēšanās ar nodokļu sistēmu stimulēt konkrētu biznesa lēmumu pieņemšanu. «Latvijas nodokļu sistēmu nevar novērtēt kā neitrālu. Es pat teiktu, ka mūsu sabiedrība pieprasa, lai valsts iejaucas, stimulē un virza tradicionālās nozares. Turklāt nevar noliegt, ka šobrīd dzīvojam ekspansīvas fiskālās politikas laikmetā, » viņš saka. J. Hudenko viņu papildina, norādot, ka pārmērīgs darbaspēka nodokļu slogs veicina atteikšanos no augstas pievienotās vērtības darbietilpīgiem procesiem. Tādēļ neitralitātei jābūt arī viedai, jo empīriskie pētījumi pierāda negatīvu attiecību starp fiskālo politiku un ekonomisko izaugsmi. «Nav šaubu, ka fiskālās politikas pasākumiem ir būtiska ietekme uz saimnieciskajiem procesiem, un AICPA nevajadzētu fantazēt par nodokļu sistēmas neitralitāti, » teic J. Hudenko. 

AICPA ir Amerikas Zvērinātu grāmatvežu institūts (American Institute of Certified Public Accountants), kas izvirzījis ideālas nodokļu sistēmas principus, piedāvājot nodokļu sistēmu vērtēt pēc trīs pīlāriem, viņi stāsta. Šie pīlāri ir nodokļu sistēmas veidošana (attiecas uz nodokļu politiku), administrēšana (attiecas uz nodokļu iekasēšanas procesiem) un iznākums (saistīts ar budžeta ieņēmumiem).

Visu publikāciju «Ideālā nodokļu sistēma. Kā to ieviest Latvijā?» var lasīt žurnālā «iFinanses».

Saistītie tagi:
Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

15. aprīlis, 2020 plkst. 16:26

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi