RTU Liepājas filiālē atklās CERN izstādi

8. marts, 2018
.
.
.

28. martā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Liepājas filiālē plkst. 14.00 tiks atklāta Eiropas kodolpētniecības centra CERN zinātniskā fotoizstāde, dodot iespēju uzzināt, kā darbojas Lielais hadronu paātrinātājs, kas zinātniekiem ļāva apstiprināt ilgi meklētās masu veidojošās elementārdaļiņas jeb Higsa bozona eksistenci.

Fotoizstāde RTU Liepājas filiālē, Liedaga ielā 3, būs skatāma līdz 12. aprīlim.

Izstādes mērķis ir parādīt, ka kodolpētniecība ir ne vien ļoti būtiska un nozīmīga, bet arī aizraujoša. Tā ļaus uzzināt, kas ir CERN, kas tiek dēvēts par Eiropas elementārdaļiņu fizikas pētniecības citadeli, ar ko tas nodarbojas, kas ir Higsa bozons un kā tika pierādīta tā eksistence. Tāpat izstādē būs iespējams noskaidrot, kādi pētījumi tiek veikti Lielajā hadronu paātrinātājā – 27 kilometrus garā tunelī, kas uzbūvēts pazemē zem Šveices un Francijas robežas -, un kā pasaules izcilākie zinātnieki cenšas atklāt vēl nezināmas daļiņas un gūt dziļāku izpratni par Visuma izcelšanos.

Fotoizstādes atklāšanā apmeklētājiem būs iespējams piedalīties interesantā RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra pārstāves lekcijā. Ieplānota arī viktorīna, kurā zinošākie un attapīgākie varēs iegūt dāvanu kartes no uzņēmuma «Blue Shock Race», kas nodarbojas ar elektrokartingu ražošanu un kartingu sacensību organizēšanu. Šā uzņēmuma dāvanu karti būs iespējams iegūt arī interesentiem, kuri izstādes apmeklēšanai pieteiksies RTU Liepājas filiāles lapā sociālajā tīklā «Facebook».

Latvija jau vairākus gadus mērķtiecīgi virzās pretim dalībai CERN. To visu laiku aktīvi organizē, koordinē un vada RTU, kas jau 2012. gadā noslēdza sadarbības līgumu ar CERN un kuras zinātnieki patlaban strādā CERN. RTU uzskata, ka Latvijai ir jāpievienojas Eiropas kodolpētniecības centram, jo tas Latvijas zinātniekiem dos iespēju piedalīties pasaules nozīmes pētījumos. Sadarbība ar CERN pasūtījumu veidā būtu iespēja arī Latvijas uzņēmējiem, jo CERN zinātniskās darbības nodrošināšanai ir nepieciešamas izejvielas, ko var piegādāt Latvijas uzņēmumi. 

2016. gada rudenī Zinātniskās un tehniskās sadarbības līgumu ar CERN parakstīja izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, bet šā gada 6. februārī valdība deleģēja Izglītības un zinātnes ministriju izstrādāt Latvijas Republikas valdības un CERN līguma projektu par Latvijas pievienošanos CERN asociētās valsts statusā. Šis statuss Latvijas uzņēmumiem un zinātniskajiem institūtiem dos tiesības piedalīties CERN iepirkumos un pētniecības projektos, un pilnā mērā izmantot CERN infrastruktūru. Savukārt 2. februārī Latvijas, Igaunijas un Lietuvas vadošās universitātes nodibināja CERN Baltijas grupu, kas darbosies, lai veicinātu Baltijas valstu sadarbību ar  pasaulē galveno daļiņu fizikas izpētes, inovāciju un zinātnisko atklājumu centru.

 

Kopīgot rakstu

Raksta pielikumi

Informācija par rakstu

Publikācijas datums

8. marts, 2018 plkst. 10:21

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi