RTU līdz 2030. gadam plāno sasniegt klimata neitralitāti

30. jūnijs, 2021
RTU administratīvais direktors Juris Iljins

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) vadība ir pieņēmusi ambiciozu stratēģisko lēmumu līdz 2030. gadam sasniegt klimata neitralitāti jeb oglekļneitralitāti. Mērķis ir panākt, ka 2030. gadā universitātes darbība radīs ļoti nedaudz vai neradīs nemaz oglekļa emisiju. Par to, kā RTU plāno sasniegt klimatneitralitāti, RTU administratīvais direktors Juris Iljins 30. jūnijā stāsta viedokļa rakstā portālā Delfi.lv.

J. Iljins rakstā min, ka RTU klimatneitralitātes vīzija skar visu trīs emisiju līmeņus:

• Tiešās emisijas, kas rodas no fosilās enerģijas sadedzināšanas, vietējā transporta u. c.;
  • Netiešās emisijas, kas saistītas ar elektroapgādi, siltumapgādi;
  •  Visas pārējās netiešās emisijas, kas radušās saistībā ar aktivitātēm un darbību attiecīgajā teritorijā (celtniecības, transporta u. c. preču dzīves ciklā radītās emisijas).

Ņemot vērā, ka RTU gandrīz nerada pirmā līmeņa tiešās emisijas, tad praksē rīcības plānā iezīmēts otrā un trešā līmeņa emisiju samazinājums.

RTU ir apņēmusies, piemēram, pilnībā atteikties no degvielas automobiļu lietošanas, iegādāties zaļo enerģiju, kas iegūta no atjaunojamajiem energoresursiem, palielināt energoefektivitāti, pilnveidot viedā apgaismojuma sistēmas. Šīs aktivitātes ietekmēs pirmā un otrā līmeņa emisijas.

Savukārt trešā līmeņa emisiju samazinājums ir visgrūtākais, jo šīs pārmaiņas skar darbiniekus, studējošos, piegādātājus, tātad ir saistīts ar personīgajām izvēlēm. Tas nozīmē, ka nepieciešams radīt apstākļus, lai studējošie un darbinieki varētu izmantot videi pēc iespējas draudzīgākus mobilitātes rīkus, lai viņus motivētu šķirot atkritumus un savā ikdienā ieviest paradumus, kas mazina kaitīgo izmešu daudzumu. Tāpat nepieciešams arī darbs ar piegādātājiem un pakalpojumu sniedzējiem, lai arī uzņēmēji ievērotu visaugstākās prasības un standartu attiecībā pret klimatu, sniedzot pakalpojumus RTU.

Juris Iljins: RTU līdz 2030. gadam plāno sasniegt klimata neitralitāti (Delfi.lv, 30.06.2021.)

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

30. jūnijs, 2021 plkst. 19:32