RTU: latviešiem jākļūst par vadošajiem tautsaimniekiem Eiropā

6. janvāris, 2020
.
.
.

Universitātēm jāsekmē izglītotas, uz zināšanām un ilgtspējīgu attīstību tendētas sabiedrības veidošanās, intervijā laikrakstā «Diena» norāda Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors Leonīds Ribickis un attīstības prorektors Artūrs Zeps.

«Latvijā visiem jauniešiem jācenšas iegūt ne tikai vidējo, bet arī augstāko izglītību un jākļūst par vadošajiem tautsaimniekiem Eiropā, nevis tikai jādomā, kur doties peļņā. Tas ir mans personīgais viedoklis, un es no tā neatkāpšos, kamēr vien elpoju. Latvijā ir ļoti talantīgi jaunieši, tāpēc kopējais izglītības līmenis vēl vairāk jāpaaugstina. Protams, visā valstī ir daudz, ko pilnveidot un reformēt, un tam visam pa vidu ir arī daudzgalvainā augstskolu saime, kura arī prasās pēc reformām, bet tās jāīsteno prātīgi,» intervijā pauž L. Ribickis, kurš ir pārliecināts, ka Latvijā nav nespējīgu vai dumju bērnu. Reformas jābalsta uz visu iesaistīto ieinteresētību un noteiktu finansējuma apjomu, kas orientēts uz valsts tautsaimniecības attīstības sekmēšanu, turpina rektors, atgādinot par ilgstoši nepietiekamo finansējumu augstākajai izglītībai un zinātnei. Vienlaikus viņš uzsver RTU pienesumu tautsaimniecībai. Universitātes ekspertu veikts pētījums uzrādīja, ka pienesums 2019. gadā lēšams 700 milj. eiro apmērā. «Ja pienesuma rezultātus salīdzinām ar budžeta finansējumu RTU, dotācijas attiecība pret RTU pienesumu tautsaimniecībai ir 1 pret 24. Uzskatām, ka sabiedrībai ir svarīgi redzēt, ka universitāte nedarbojas kā uzņēmums, kas «ražo» produkciju tikai inženieru veidā,» pauž L. Ribickis. 
A. Zeps sarunā min vairākas citas nepieciešamas pārmaiņas – vajadzību izveidot atsevišķu likumu par visām Latvijas universitātēm, skaidri definējot, kādi ir universitāšu darbības principi, finansējums, pārvaldība un kādi ir kritēriji, pieņemot darbā akadēmisko un zinātnisko personālu. Šobrīd to regulē vairāki atšķirīgi likumi, kas attiecīgi bremzē efektivitātes paaugstināšanu. Viņš atzīt, ka arī pašai universitātei ir jāveic mājasdarbi. Tā, piemēram, izstrādājot RTU jauno attīstības stratēģiju, kas top balstoties uz reāliem datiem un pierādījumiem, tiek domāts par daļēju studiju programmu un priekšmetu konsolidāciju, kas dos iespēju attīstīt visspēcīgākos virzienus, par augstākām kvalifikācijas prasībām zinātniskajam un akadēmiskajam personālam, jo, koncentrējoties uz augstākas kvalitātes sasniegšanu, no RTU darbības būs lielāka atdeve.
Intervijā L. Ribickis un A. Zeps stāsta arī par augstākiem kritērijiem topošajiem studentiem, studiju kvalitātes uzlabošanu, mūžizglītības attīstību un citiem augstākās izglītības attīstībai būtiskiem jautājumiem.
Ar visu interviju var iepazīties šeit – «Diena», 4.lpp. un «Diena», 5.lpp. 

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

6. janvāris, 2020 plkst. 15:17

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi