RTU konkursa «Papīra tilti 9» uzvarētājtilts notur 120,3 kilogramus

21. novembris, 2022

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu konkursā «Papīra tilti 9» spēcīgāko tiltu studentu konkurencē uzbūvēja komanda «Tev netikt pāri!», un tilts spēja izturēt 120,3 kilogramu slodzi. Savukārt skolēnu konkurencē 1. vietā ierindojās Druvas vidusskolas 8. klases komanda «SIA Druvas tilti», un viņu tilts izturēja 60,01 kilograma slodzi.

Stiprākā tilta autori ir RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes (BIF) studenti Raivis Liepa, Ralfs Raitis Tiltiņš un Amanda Kunkule. Viņi atzina: «Tilts «sastāv» no mūsu studijās iegūtajām zināšanām.» Komanda gaidīja, ka tilts izturēs 170 kilogramu lielu smagumu, jo mājās iepriekš izmēģināja tilta plānu un būvēšanu, tomēr būvēšanas procesā komandai grūtības sagādāja atgāžņu un horizontālo siju novietošana.

Galvenās balvas ieguvējiem studentu kategorijas ģenerālsponsors SIA «UPB» dāvināja lidojumu ar gaisa balonu. «UPB» komunikācijas vadītāja Katrīna Lulle stāsta, ka uzņēmums novērtē ilggadējo draudzību, kas izveidojusies ar konkursa organizatoriem. «Turklāt ik gadu dalībnieku vidū redzam daudzus jauniešus, kas ar patiesu entuziasmu piedalās šajā konkursā un parāda, cik dažādi un ar izdomu ir iespējams atrisināt identisku uzdevumu. Ceram, ka šo dzirksteli acīs viņi saglabās, arī savu profesionālo ceļu uzsākot!» saka «UPB» pārstāve.

2. vietu studentu kategorijā ieguva RTU BIF studentes Katrīna Bērziņa un Anda Brauna, kas bija apvienojušās komandā «KAD tilts būs gatavs», un, kad tilts bija gatavs, tas izturēja 101,9 kilogramus. «Formulas neizmantojām, vairāk intuīciju, kā vajadzētu [būvēt],» grupas darbu komentēja Katrīna Bērziņa.

3. vietā ierindojās komanda «Bazārs Nulle», un komandā bija RTU BIF studenti Artis Jansons un Emīlija Brežinska. Viņu tilts spēja izturēt 46,3 kilogramu lielu slodzi.

RTU konkursā piedalījās arī skolēni no dažādām Latvijas pilsētām, un pirmajā vietā ierindojās Linards Mickevičs, Urzula Tuka un Elizabete Romanovska no Druvas vidusskolas 8. klases jeb komanda «SIA Druvas tilti», kuras tilts izturēja 60,01 kilograma slodzi. Skolēnu kategorijas ģenerālsponsors SIA «ACBR» 1. vietas ieguvējiem dāvināja T/C «Akropole» dāvanu karti 100 eiro vērtībā katram komandas dalībniekam un ekskursiju pa Latviju un tās nozīmīgākajiem tiltiem.

SIA  «ACBR» Tiltu departamenta vadītājs Kaspars Kalniņš uzsver, ka uzņēmumam ir patiess gods būt vienam no konkursa ģenerālsponsoriem un atbalstīt skolēnus: «Zinātkāre, vēlme eksperimentēt un atklāt jaunas iespējas ir tās īpašības, kas motivē skolēnus un jauniešus piedalīties konkursā «Papīra tilti». Nav noslēpums, ka jaunāko paaudzi Latvijā pēdējās desmitgadēs eksaktās zinības saista aizvien mazāk. Tas ir satraucoši, jo tieši matemātika, fizika un ķīmija veicina civilizācijas attīstību. Tādēļ, pārstāvot uzņēmumu «ACBR» – vienu no nozares līderiem sarežģītu un nozīmīgu transportbūvju, tostarp tiltu būvniecībā, kur bez šādām zināšanām neiztikt –, esmu gandarīts redzēt kuplo dalībnieku – skolēnu – skaitu, viņu aizrautību un degsmi, veicot uzdevumu. Nozarei ir nepieciešami šādi ambiciozi speciālisti. Tādēļ ceru vismaz daļu no šiem dalībniekiem nākotnē redzēt papildinām mūsu uzņēmuma darbinieku rindas un varu teikt droši, ka būvspeciālista profesija ir ne vien ļoti perspektīva un augsti atalgota, bet arī interesanta un aizraujoša.»

Skolēnu konkurencē 2. vietu ar spēju izturēt 28,3 kilogramus ieguva Rīgas 3. arodskolas komanda «Smagais metāls», kura sastāvā bija Haralds Gerts, Kristofers Jānis Būce un Artis Students. Savukārt 3. vietā –  Dobeles Valsts ģimnāzijas komanda «Merkūriji» Sofijas Steļmahas un Sindijas Savdonas personā, un viņu tilts izturēja 19,65 kilogramu slodzi.

Dāvanas skolēnu un studentu kategorijas uzvarētājkomandām nodrošināja arī citi uzņēmumi. «VR Gaming» 2. vietas ieguvējiem dāvināja sešas dāvanu kartes, «Falkors» skolēnu laureātu komandām dāvāja trīs dāvanu kartes Boulderinga centra apmeklējumam, «Purpurs» dāvināja plānotājus studentiem un skolēniem, «ZeKebab» – dāvanu kartes, savukārt «Madara Cosmetics» – sejas kopšanas produktus katram laureātam.

Komandas bija ļoti atšķirīgas – daži bija mēģinājuši būvēt un slogot tiltus, kā arī izgatavojuši plānus. Tomēr daudzas komandas rīcības plānu izdomāja procesa laikā. «Mēs esam malači tāpēc, ka šī ir mūsu pirmā celtne, un esmu priecīga, ka mēs strādājam komandā un kaut kas mums sanāk,» RTU BIF studente Delija Kacare komentēja savas komandas darbu. Kā taktiku viņi izmantoja papīra rullīšus, jo tie iztur lielāku slodzi. Vērojot visas grupas, rullīšu tehniku izmantoja lielākā daļa komandu. Ilona Upena, RTU BIF studente, studentu pašpārvaldes locekle un «Papīra tiltu 9» galvenā organizatore, atminas pirmo konkursu: ««Papīra tilti 5» bija pirmais pasākums, ar kuru sāku savu studentību. Es atceros, ka mūsu komanda vairāk izbaudīja pasākumu, visu procesu, un ne tik daudz uztraucāmies par tilta izturību.»

Šī gada konkurss neizcēlās ar rekordaugstiem rezultātiem. Sacensību rekords joprojām pieder RTU BIF komandai «Šneks», kas triumfēja divas reizes. 2019. gadā, sasniedzot tā brīžā rekordu, viņu tilts noturēja 139,9 kilogramus, savukārt jau 2020. gadā viņi savu rekordu pārspēja, uzmeistarojot tiltu, kas izturēja 280 kilogramus.

Tiltu konstruēšanas konkursu «Papira tilti» BIF rīko jau devīto gadu, un pēc Covid-19 pandēmijas diviem pārtraukuma gadiem šogad konkurss atkal norisinājās klātienē.

Saistītie tagi:

RTU Sabiedrisko attiecību departaments