RTU jaunievēlētais rektors Tālis Juhna: Tehnoloģijas noteiks mūsu nākotni

27. februāris, 2023
.
.
.
Foto: LTV raidījuma «Rīta Panorāma» ekrānuzņēmums

«Tehnoloģijas ir mūsu atslēgas vārds,» – tā pirmdien, 27. februārī, intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā «Rīta Panorāma» sacīja jaunievēlētais Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektors akadēmiķis Tālis Juhna. Viņš darbu jaunajā amatā sāks marta beigās, bet līdz šim divpadsmit gadus ir pildījis RTU zinātņu prorektora pienākumus. 

T. Juhna raidījumā akcentēja, ka RTU ir nepieciešams sagatavot jaunos inženierus atbilstoši tām prasmēm, kas patlaban ir aktuālas darba tirgū, kur zināšanu un prasmju pieprasījums strauji mainās, jo tehnoloģiskie cikli kļūst aizvien īsāki. 

«Ir pieprasījums pēc inženieriem, kas ne tikai lieto, bet spēj arī paši radīt jaunas tehnoloģijas. Tas nozīmē, ka studiju procesā vajag vairāk integrēt ne tikai analītisko un kritisko domāšanu, kas inženieriem ir ļoti svarīga, bet arī veicināt spēju radīt jaunas lietas, strādāt komandā, veidot jaunus uzņēmumus,» uzskata T. Juhna. 

Kā veiksmīgu studentu inovatīvo prasmju treniņa vietu viņš min pēc paša iniciatīvas izveidoto RTU Zinātnes un inovāciju centru, kas studentiem piedāvā iesaistīties dažādās aktivitātes, lai pilnveidotu uzņēmējspējas, mācītos sadarboties ar industriju un attīstītu agrīnas zinātniski ietilpīgas biznesa idejas. Gada laikā šīs ZIC sniegtās iespējas ir izmantojuši 3000 studentu, stāsta T. Juhna, minot piemēru, ka, tieši izmantojot ZIC atbalstu, ir izveidojusies studentu komanda, kura strādā kosmosa jomā. Šī komanda ir uzbūvējusi jau savu otro raķeti, kura veiksmīgu startu piedzīvoja pērnā gada nogalē. 

Runājot par finansējumu, jaunievēlētais RTU rektors atzīst, ka studijām finansējums nav pietiekams, taču vienlaikus norāda, ka RTU sadarbojas ar industriju un cenšas finansējumu piesaistīt no uzņēmējdarbības vides. 

Savukārt attiecībā uz zinātnes finansējumu T. Juhna skaidro, ka liela daļa no RTU zinātnes finansējuma veidojas no starptautiskajiem projektiem, jo «mūsu zinātnieku spējas piesaistīt finansējumu ir diezgan augstas.» Taču, viņaprāt, Latvijā, izmantojot Latvijas Zinātnes padomes grantu programmas, nepieciešams lielāku uzmanību pievērst fundamentālajai un lietišķajai, lai būtu iespēja attīstīt jaunus zinātnes virzienus. Viņš arī uzsver nepieciešamību akadēmiskajiem spēkiem nodrošināt lielāku stabilitāti, ko RTU cenšas darīt, izmantojot tenūrprofesūru, lai palielinātu citējamību un uzsāktu ceļu uz RTU padomes dotā izdevuma izpildi – iekļūt 500 pasaules labāko universitāšu topā. 

T. Juhna uzsver – RTU studenti iegūst prasmes, lai ne tikai lietotu, bet arī radītu jaunas tehnoloģijas, jo, «ja tu pratīsi lietot un radīt tehnoloģijas, tad tev dzīvē viss būs kārtībā, tāpēc ka tehnoloģijas būs tās, kas noteiks attīstību. Un tā mēs ietekmēs arī mūsu valsts attīstību.»

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

27. februāris, 2023 plkst. 14:26

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi