RTU jaunie zinātnieki un studenti saņēmuši balvas enerģētikā

7. decembris, 2009

Četri Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) jaunie zinātnieki, kuri veicinājuši Latvijas enerģētikas attīstību, un 16 studenti par labākajiem zinātnisko pētījumu darbiem, kuri veicinājuši Latvijas enerģētikas attīstību, saņēmuši Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) un AS «Latvenergo» Gada balvas enerģētikā.

07.12.2009.  Skatīt galeriju

latvenergo_balva_0044_copy.jpg Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) un AS «Latvenergo» Gada balvas par panākumiem enerģētikā jaunajiem zinātniekiem saņēma RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Tehniskās fizikas institūta pētnieks Pāvels Onufrijevs (darbs «Ar lāzera starojumu veidotās pusvadītāju Si, Ge un SiGe virsmas nanostruktūras»), RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes (EEF) Elektrisko mašīnu un aparātu katedras pētnieks Andrejs Podgornovs (darbs «Magnētiskā lauka trešās harmonikas enerģijas izmantošana sinhrono dzinēju pašierosmei»), RTU EEF Vides aizsardzības un siltuma sistēmu katedras vadītājs, SIA «Ekodoma» valdes priekšsēdētājs asociētais profesors Klaudio Rošā (darbs «Saules kombisistēmas eksperimentālā analīze. Optimizācija.»), RTU EEF Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieks, Tallinas Tehniskās universitātes vadošais pētnieks Jānis Zaķis (darbs «Reaktīvās jaudas nepārtrauktās kompensācijas iespējas ar regulējamu LC sistēmu palīdzību»).

Otro gadu «Latvenergo» rīkoja arī studiju noslēguma darbu konkursu četrās kategorijās: kvalifikācijas darbs, bakalaura darbs, diplomprojekts (inženiera darbs), maģistra darbs.

Kategorijā «Bakalaura darbs» apbalvojumu saņēma RTU Transporta un mašīnzinību fakultātes students Renārs Straupe par darbu «Rīgas TEC-1 siltuma akumulācijas sistēmas izstrādāšana», RTU EEF students Sergejs Lupass par darbu «Dzīvojamo ēku elektroinstalācijas prasību salīdzinājums Krievijas Federācijas un Austrālijas elektroietaišu ierīkošanas noteikumos», RTU EEF students Genadijs Zaļeskis par darbu «Ķeguma HES hidroģeneratora ierosmes sistēmas sausā transformatora silšanas pētījums», RTU EEF studente Ilze Maderniece par darbu «Mazjaudas vēja elektrostacijas uzstādīšana vienģimenes dzīvojamai mājai», RTU EEF studente Tatjana Kalitjuka par darbu «Līdzstrāvas augstsprieguma pārvades līniju (sistēmu) izpēte un analīze».

Kategorijā «Maģistra darbs» apbalvojumu saņēma RTU EEF studenti Modris Vanags par darbu «Datu pārraides tīklu attīstība, izmantojot PLC tehnoloģisko bāzi», Jevgēnijs Linčiks par darbu «Vienfāzes zemesslēgumu vietas noteikšana vidsprieguma sadales tīklos», Aivars Krasts par darbu «Hidroagregātu 13,8 kV (10,5 kV) ģeneratoru mērījumu pārbaužu metodika un rezultātu novērtējums», Edvīns Prikņa par darbu «Jūrmalas pilsētas energosistēmas attīstība līdz 2018. gadam», Alvis Braufmans par darbu «Energotīkla operatora dispečervadības sistēmas modernizācijas virzieni».

Kategorijā «Kvalifikācijas darbs» apbalvojumu saņēma RTU EEF koledžprogrammas students Normunds Stupāns par darbu «Papīrražotnes 20/0,4 kV apakšstacijas projekts».

Kategorijā «Diplomprojekts (inženierprojekts)» balvu saņēma RTU EEF studenti Ilmārs Trucis par darbu «Akciju sabiedrības «Cēsu alus» alus ražotnes Ūdensapgādes sistēmas elektriskās daļas rekonstrukcija», Vita Lindemane par darbu «110/10 kV apakšstacijas Nr.130 rekonstrukcija», Ingus Siliņš par darbu «Apakšstacijas «Valmiera» 110 kV sadalnes rekonstrukcijas projekts».

Veicināšanas balvas saņēma RTU EEF studente Laura Dzelzkalēja-Auziņa par darbu «Enerģētikas rīcības plāna un CO2 samazināšanas stratēģijas izstrāde un ieviešana Latvijas pašvaldībās», RTU EEF students Māris Duckis par darbu «Latvijas dzelzceļa Indras posma elektroapgādes optimizācija».

Kopā konkursam šogad bija iesniegti 50 studentu darbi no RTU, Latvijas Universitātes, Latvijas Lauksaimniecības universitātes, Rīgas Tehniskās koledžas, Rīgas Stradiņa universitātes, Brandenburgas Tehniskās universitātes un Rēzeknes augstskolas.

Galveno – profesora Vītola vārdā nosaukto – balvu par izcilu devumu enerģētikā saņēmis «Latvenergo» Attīstības daļas vecākais plānošanas inženieris Valdis Gavars par zinātnisko darbu kopu «Kodolenerģētikas attīstības tendences un tās izmantošana Latvijā». Gada balvu par nozīmīgu devumu enerģētikā šogad saņēmuši divi zinātnieki - «Rīgas siltuma» valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs par zinātnisko darbu kopu «Centralizētās siltumapgādes efektivitātes paaugstināšana», kā arī Fizikālās enerģētikas institūta Enerģijas resursu laboratorijas vadošā pētniece Gaļina Kaškarova par zinātnisko darbu kopu «Energoresursu racionālas izmantošanas pētījumi».

Latvijas Zinātņu akadēmijas un AS «Latvenergo» rīkotās Gada balvas enerģētikā laureātu sveikšana notika piektdien, 4. decembrī.
«Latvenergo» sadarbībā ar LZA Gada balvu par zinātniskajiem sasniegumiem pasniedz, lai motivētu Latvijas zinātniekus veikt pētījumus, īpaši lietišķos pētījumus enerģētikas attīstības un inovāciju vides veicināšanai. Gada balvas pasniegšana šogad notika devīto reizi.

RTU Informācijas centrs

7. decembris, 2009 plkst. 11:06