RTU izstrādāts integrēts tehnoloģiju pieņemšanas un ilgtspējas novērtēšanas modelis

13. jūlijs, 2018
.
.
.
Foto: pixabay.com

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Informācijas tehnoloģijas institūta Modelēšanas un imitācijas katedras darba grupas pētnieki izstrādājuši integrētu tehnoloģiju pieņemšanas un ilgtspējas novērtēšanas modeli, ar kura palīdzību iespējams vienā sistēmā izvērtēt projekta vadību, esošo vai jauno tehnoloģiju kvalitāti, darbības sfēras attīstības potenciālu, cik ilgi tiks izmantotas esošās vai jaunas tehnoloģijas un kā sabiedrība tās pieņems. Jaunais modelis ir nozīmīgs dažādām projektā iesaistītajām pusēm: lietotājiem, attīstītājiem un investoriem. 

RTU Informācijas tehnoloģijas institūta Modelēšanas un imitācijas katedras profesors vadošais pētnieks Egils Ginters: «Tehnoloģijas ir viens no mūsdienu sabiedrības pīlāriem, tādēļ ir svarīgi paredzēt, kādas tehnoloģijas sabiedrība pieņems, kādas būs ilgtspējīgas un kurās būs vērts veikt ieguldījumus. Pagaidām ir izstrādātas tikai dažas metodoloģijas, kas palīdz noteikt paredzamo jauno vai jau esošu tehnoloģiju ilgtspējīgumu. Jaunā novērtēšanas modeļa priekšrocības ir sociālo un tehnoloģisko faktoru integritāte, kas ir būtisks elements, lai spētu novērtēt gan potenciālo sabiedrības pieņemšanu, gan jauno vai esošo tehnoloģiju ilgtspēju.»

Jaunā modeļa priekšrocība ir tā, ka tas balstīts web platformā, tādēļ brīvi pieejams plašākai auditorijai, piedāvājot iespēju paredzēt ilgtspējīgumu gan tehnoloģiju autoriem, gan investoriem. Novērtēšanas rīks orientēts uz lēmumu pieņemšanu, un tā izmantošana neprasa priekšzināšanas vai pieredzi imitāciju modelēšanā. Būtisks faktors ir vērtēšanas modeļa web rīka pielāgojamība dažādu lietotāju specifiskajām vajadzībām, turklāt tas piedāvā iespēju salīdzināt vairākus vienas tehnoloģijas novērtējumus, ļaujot ērti sekot tehnoloģiju attīstībai un plānot nākamos rīcības soļus. Turpmāk ikviens jaunas digitālas tehnoloģijas autors vai arī projektu vērtētājs var veikt ātru un efektīvu sagaidāmo rezultātu prognozēšanu iasam3.zmp.lv.

Modelis izstrādāts projekta «FuturICT 2.0» STIMUL uzsaukuma ietvaros. Projekta mērķis ir, apvienojot sociālo un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju zinātņu pārstāvjus, izstrādāt vīziju un vadlīnijas ilgtspējīgai nākotnes informācijas tehnoloģiju attīstībai, un tajā piedalās divpadsmit partneri no septiņām Eiropas valstīm: Itālijas, Šveices, Francijas, Latvijas, Rumānijas, Beļģijas un Igaunijas.

«FuturICT 2.0» ir starptautisks zinātniskās pētniecības projekts, kas tiek realizēts 7. ietvara programmas ERA-NET (ERA/Net-LAC) ietvaros.

Projekta mājaslapa 

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

13. jūlijs, 2018 plkst. 10:23

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi