RTU izdod Akadēmiskā godīguma terminu vārdnīcu

21. oktobris, 2020
.
.
.

Atzīmējot Starptautisko ētikas dienu un dienu cīņai pret pasūtījuma darbiem, 21. oktobrī Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) atvērta Akadēmiskā godīguma terminu vārdnīca un vispārējās vadlīnijas. Akadēmiskā godīguma nedēļas laikā no 19. līdz 23. oktobrim notiks arī dažādi citi pasākumi, aktualizējot diskusiju par ētikas ievērošanu akadēmiskajā vidē un vēršoties pret pasūtījuma darbiem.

Akadēmiskā godīguma terminu vārdnīca un vispārējās vadlīnijas ir dažādu valstu un nozaru pārstāvju kopdarba rezultāts. Darbā aktīvi iesaistījās RTU zinātnieki un mācībspēki. Izdevumu veido divas daļas. Pirmā daļā izskaidroti termini – doti termini angļu un latviešu valodā, un definīcijas latviešu valodā. Otrā daļa palīdz veidot izpratni par godīguma jautājumiem zinātnē un uzņēmējdarbībā. Vadlīnijas izklāsta minimālās prasības un atbildību dažādām akadēmiskajā darbā ieinteresētajām pusēm. 

Vārdnīcu un vadlīnijas izdevusi RTU Izdevniecība. To var iegādāties RTU Studentu Servisa centrā, Ķīpsalā, ir pieejama arī e-versija.

Grāmatas tapšana sākās līdz ar ERASMUS+ projektu «Eiropas līmeņa tīkls akadēmiskā godīguma veicināšanai», stāsta RTU Studiju departamenta direktore Ilze Birzniece. Trīs gadu projekta rezultātā ir izveidota gan Eiropas akadēmiskā godīguma tīkla asociācija (RTU ir vienīgā augstskola no Latvijas, kas tajā ir pārstāvēta), gan rokasgrāmata akadēmiskā godīguma veicināšanai. Rokasgrāmatu veido vispārējas vadlīnijas, terminu vārdnīca un pašnovērtēšanas rīki studentiem, mācībspēkiem un akadēmiskajam personālam. Vārdnīca un vadlīnijas sākotnēji tika izstrādātas angļu valodā, bet tagad ir pieejamas arī latviski. I. Birzniece norāda, ka ir svarīgi par akadēmiskā godīguma jautājumiem gūt padziļinātas zināšanas dzimtajā valodā, jo vienotas leksikas lietošana ir viens no principiem, lai labāk izprastu un iestātos par kopīgām vērtībām. 

RTU Studiju departamenta direktore pauž pateicību kolēģiem, kuri aktīvi iesaistījās izdevuma tapšanā un tulkošanā: Studiju departamenta vecākajai lietvedei un Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģiju institūta zinātniskajai asistentei Tatjanai Odiņecai, Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes (DITF) prodekānei Allai Anohinai-Naumecai un DITF docentei Vitai Šakelei. Viņa saka paldies arī RTU Izdevniecības kolektīvam.

RTU aicina studentus, zinātniekus, mācībspēkus un visus interesentus piedalīties arī citos Akadēmiskā godīguma nedēļas pasākumos, kas notiks no 19. līdz 23. oktobrim. 

Šajā nedēļā Eiropas akadēmiskā godīguma asociācija, kuras aktīvs biedrs ir RTU, piedāvā vairākas tiešsaistes lekcijas un semināri, iepazīstinot ar akadēmiskā godīguma aktualitātēm Covid-19 pandēmijas laikā. Piemēram, ceturtdien, 22. oktobrī, plkst. 12.00 notiks vebinārs, kurā mācībspēki no visas Eiropas iepazīstinās ar izaicinājumiem, kam nācās stāties pretim pandēmijas laikā, un labās prakses piemēriem, kā organizēt mācības un pārbaudījumus tiešsaistē, izvairoties no negodprātīgas rīcības, plaģiātisma utt. Savukārt piektdien, 23. oktobrī, plkst. 12.00 notiks lekcija par ētisku uzvedību medicīnas pētījumos. Plašāka informācija par semināriem un reģistrēšanās tiem.

Arī RTU Studiju departaments organizēs divus īpaši studentiem domātus seminārus, lai palīdzētu labāk izprast, kas ir akadēmiskais godīgums, plaģiātisms, kā tas izpaužas studiju un zinātniskajā darbā un kā RTU studēt ētiski un godīgi. Semināri notiks «Zoom» platformā.

20. oktobrī plkst. 14.30 I. Birzniece ārvalstu studentus un viņu mācībspēkus lekcijā angļu valodā «Academic Integrity: How It Works @ RTU» iepazīstinās ar RTU principiem akadēmiskā godīguma jomā un palīdzēs saprast, kā tos nepārkāpt. Pieteikties semināram. Savukārt 22. oktobrī plkst. 14.30 RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes Uzņēmējdarbības inženierijas un vadības institūta docente Līga Kamola lekcijā «Akadēmiskais godīgums studijās un pētniecībā» skaidros akadēmiskā godīguma būtību un dažādos aspektus. Pieteikties lekcijai. 

Akadēmiskā godīguma nedēļā RTU Studentu parlaments sociālajos medijos stāstīs, kāpēc akadēmiskajā vidē ir svarīgi ievērot ētikas principus un cīnīties pret negodīgu rīcību. 

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

21. oktobris, 2020 plkst. 12:50

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi