RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes studenti pārņem labāko Norvēģijas inovāciju pieredzi

6. marts, 2023

RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātē viesojas Dienvidaustrumu Norvēģijas universitātes asociētie profesori Ēriks Lankuts un Eivinds Arne, daloties ar starptautisku pieredzi inovāciju veicināšanā. Vizīte arī paver iespējas sadarbībai starp Latviju un Norvēģiju, kam ir augsti inovāciju rādītāji.

Abu asociēto profesoru vizīte Latvijā notika projektā «Inovāciju veicināšana, daloties un apgūstot labāko starptautisko praksi». Projekta mērķis ir pieredzes apmaiņā starp Norvēģiju un Latviju gūt jaunas zināšanas inovatīvu ideju veicināšanā, stiprināt pētniecības kapacitāti, kā arī akadēmiskās vides un uzņēmējdarbības attiecības, izzināt darba klimatu un vidi tehnoloģiju virzītiem un starptautiski orientētiem jaunuzņēmumiem un jau dibinātiem uzņēmumiem.

Vizītes laikā notika divas publiskas vieslekcijas aktuālās tēmās. E. Ārnes vadīja lekciju «Sakārtotu procesu filozofija, Industrija 4.0 un digitalizācija», bet Ē. Lankuts – «Starpkultūru menedžments». Ē. Lankuts ir Dienvidaustrumu Norvēģijas universitātes Biznesa skolas asociētais profesors, kura galvenās mācību jomas ir mārketings un starpkultūru vadība. Viņa pētījumi galvenokārt balstās uz tādām tēmām, kā kultūras inteliģence, līderība, virtuālās komandas, starpkultūru menedžments un nacionālā kultūra. Savukārt E. Arne pētījumos galvenokārt ietilpst stratēģija un politikas zinātne. Arī viņš ir Dienvidaustrumu Norvēģijas universitātes Biznesa skolas asociētais profesors.

Norvēģijas viesi arī apmeklēja Latvijas Republikas Saeimu, Norvēģijas vēstniecību un Norvēģijas Tirdzniecības kameru Latvijā, viesojās RTU Zinātnes un inovāciju centrā, uzņēmumos «Livonia Print» un LMT. Vizītē LMT viņi un RTU mācībspēki guva ieskatu telekomunikāciju nozarē, iepazinās ar jaunākajiem atklājumiem 5G attīstībā un sasniegumiem dronu, bezpilota elektromobiļu jomā un sadarbībā ar militārajiem spēkiem. Prezentāciju vadīja LMT inovāciju centra vadītājs, RTU MBA students Artūrs Lindenbergs.

Norvēģijas vēstniecībā viesi tikās ar Norvēģijas vēstnieci Ini Marengu un Norvēģijas Tirdzniecības kameras Latvijā izpilddirektori Ilzi Garozu. Šīs tikšanās laikā tika apspriesta sadarbība studentu mobilitātē un citas ar augstāko izglītību saistītas tēmas. Jautājumi par mobilitāti ir ļoti aktuāli arī studentiem, tādēļ Ē. Lankuts iezīmēja mobilitātes iespējas Norvēģijas partneraugstskolās.

Savukārt «Livonia Print» apmeklējumā Norvēģijas viesiem un RTU pārstāvjiem pievienojās arī RTU goda doktors un studiju programmas «Inovācijas un uzņēmējdarbība» krusttēvs Kjells Gunnars Hofs. Vizītes galvenais mērķis bija dalīties ar inovatīva uzņēmuma pieredzes stāstu un apsvērt prakses iespējas norvēģu studentiem.

Šī bija tikai viena no projekta «Inovāciju veicināšana, daloties un apgūstot labāko starptautisko praksi» aktivitātēm. Kopumā divu gadu laikā teju 40 jauno pētnieku un pieredzējušu akadēmiskās vides pārstāvji, kā arī vairāki RTU administratīvā personāla pārstāvji pētīs labāko praksi un mehānismus inovatīvu ideju popularizēšanai partnervalsts novatoriskos uzņēmumos. Šī pieredze tiks izmantota biznesa un pakalpojumu uzņēmumos Latvijā. Semestri RTU pavadīs arī studējošie no Norvēģijas, gūstot zināšanas un pieredzi par RTU inovāciju ekosistēmu. Savukārt Norvēģijas akadēmiskās vides un administrācijas pārstāvji varēs iepazīties ar izglītības procesu RTU, starpdisciplinārajiem pētījumiem. Kopīgo vizīšu laikā tiks apspriesti un izstrādāti potenciālās sadarbības plāni. Pieredzes apmaiņas un sadarbības rezultātā tiks stiprināta partneru starptautiskie mērķi, pētniecības kapacitāte, spēja sadarboties ar industriju un inovāciju radīšanas potenciāls.

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

6. marts, 2023 plkst. 12:23