RTU godina Polijas studentus un profesorus, kuri studējuši un strādājuši Rīgas Politehnikumā

4. jūlijs, 2022
.
.
.
RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis un Polijas vēstniece Latvijā Monika Mihališina atklāj goda plāksni Polijas studetiem un profesoriem.

Svinot Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) 160. jubileju, Būvniecības inženierzinātņu fakultātē atklāta goda plāksne poļu profesoriem un studentiem, kuri būtiski ietekmējuši pasaules zinātnes un tehnoloģiju attīstību, kā arī politisko un sabiedrisko dzīvi.

Goda plāksne tika atklāta 1. jūlijā. Svinīgajā pasākumā piedalījās Polijas vēstniece Latvijā Monika Mihališina (Monika Michaliszyn), RTU rektors akadēmiķis Leonīds Ribickis, rektora vietnieks starptautiskajā akadēmiskajā sadarbībā un ārzemju studentu apmācībā Igors Tipāns, ārvalstu viesi un citu vēstniecību pārstāvji, kuri bija ieradušies uz RTU 160. jubilejas svinībām. 

«Internacionalizācija, piesaistot gan ārvalstu studentus, gan mācībspēkus un īstenojot starptautiskus studiju un zinātnes projektus, ir viens no RTU stratēģiskajiem mērķiem. RTU lepojas, ka tā ir bijusi starptautiski nozīmīga un konkurētspējīga augstākās izglītības iestāde gan 19. gadsimtā, kad tika dibināta, gan šodien, kad RTU izglītību iegūst nākotnes profesionāļi no vairāk nekā 80 pasaules valstīm,» uzsver I. Tipāns. 

RTU jeb tolaik Rīgas Politehnikumā un pēcāk Rīgas Politehniskajā institūtā izglītību guvuši daudz poļu tautības studentu, līdz 1918. gadam viņu skaits sasniedzis ap 2000. Ir bijuši gadi, kad poļi veidojuši pat 25 – 30% no augstskolas studentu kopskaita, pārsniedzot pat studējošo skaitu no Baltijas guberņām, liecina RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centra informācija. 

Rīgā inženierzinātnes studējuši daudzi Polijas zinātnieki, uzņēmēji, politiķi, karavadoņi un ģenerāļi. Starp viņiem ir strapkaru laika Polijas prezidents Ignācijs Moscickis (Ignacy Mościcki), Polijas armijas ģenerālis un valstvīrs Vladislavs Anders (Wladyslaw Anders), poļu matemātiķis, elektroninženieris un izgudrotājs Bruno Abakanovičs (Bruno Abakanowicz), kura muiža Francijā vēlākos gados kļuva par ievērojamu poļu emigrantu kultūras centru. Rīgas Politehniskā institūta absolvents un pēcāk mācībspēks ir arī arhitekts un tēlnieks Konstantīns Rončevskis (Konstantin Ronczewski).

Plāksnes atklāšanā Polijas vēstniece nolasīja V. Andersa meitas Annas Marijas Andersas (Anna Maria Anders), Polijas vēstnieces Itālijā, vēstuli, kurā viņa uzsver, ka universitāte nav tikai ēka, bet gan brīvības svētnīca, savukārt zinātne ir ceļa rādītājs, kas izgaismo mūsu ceļu. 

RTU arī šobrīd turpina ciešu sadarbību ar Polijas augstskolām, Rīgā studē poļu tautības studenti un strādā poļu tautības mācībspēki. 

RTU ir pirmā augstskola, kas 1862. gadā dibināta tolaik Krievijas impērijā ietilpstošajā Latvijas teritorijā. Rīgas Politehnikumu kā privātu augstskolu dibināja vācbaltieši, jo reģionā strauji attīstījās rūpniecība un bija nepieciešami pašiem savi inženieri, kuri varētu konstruēt jaunas iekārtas, mašīnas, mehānismus. Kopš dibināšanas 160 gadus RTU ir Latvijas tehniskās izglītības un tautsaimniecības stūrakmens, sagatavojot jaunos inženierus darba tirgum, radot inovācijas un sniedzot ieguldījumu zinātnes attīstībā.

Ar dažādiem pasākumiem visa gada garumā tiek svinēta RTU 160. jubileja. 

RTU tiek atklāta goda plāksne poļu profesoriem un studentiem

Kopīgot rakstu

Informācija par rakstu

Raksta autors

RTU Sabiedrisko attiecību departaments

Publikācijas datums

4. jūlijs, 2022 plkst. 11:50

Līdzīgi raksti

Universitāte

Jaunumi